• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Terör Örgütleri ile İrtibatı Tespit Edilen 635 Güvenlik Korucusu Görevden Uzaklaştırıldı

Terör Örgütleri ile İrtibatı Tespit Edilen 635 Güvenlik Korucusu Görevden Uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, terör örgütlerine ve devletin ulusal güvenliğine aleyhinde faaliyette bulunduğuna karar bahşedilen yapı, yaradılış ya da gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunduğu değerlendirilen 635 emniyet korucusunu görevden uzaklaştırdı.

İŞTE BAKANLIK’TAN YAPILAN AÇIKLAMA

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle: “Terör örgütlerine ya da Milli Emniyet Kurulunca Devletin ulusal güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen inşa, oluşum ya da gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da irtibatı bulunduğu değerlendirilen 559 Emniyet Korucusu ile kaçakçılık, göçmen kaçakçılığı, uyuşturucu madde suçları gibi farklı alanlara yönlendirilmiş suçlara karıştığı değerlendirilen 76 Güvenlik Korucusunun görevlerinde kalmalarının doğurabileceği telafisi imkânsız sonuçlar dikkate alındığında, yürütmekte oldukları görevin hassasiyeti sebebiyle haklarında nihai karar verilene değin önlem özelliğinde, 442 sayılı Köy Kanununun 74 ve devamı maddeleri ile 2008/13105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla kabul edilen Yönetmeliğe istinaden Sayın İçişleri Bakanının onayı ile toplam 635 Güvenlik Korucusu görevlerinden uzaklaştırılmıştır.”

KÖY KORUCULARI NE MESLEK YAPARLAR, GÖREVLERİ NELERDİR?

Köy korucuları terörle mücadelede fazla önemli bir yere sahiptirler. Özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ödev yaparlar. Köy korucuları bulundukları bölgenin güvenliğini sağlamakla görevlendirilmişlerdir. Başbakanlık kadar çıkarılan KHK ile terörle çaba de kolluk kuvvetlerine büyük fayda karşılayan geçici köy koruyucularının ismi “emniyet koruyucusu” olarak değişmiştir.

KORUCULAR NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Daha önce yapılan değiştirme ile korucuların maaşlarında kayda değer oranlarda iyileştirmelere gidilmişti. Ama yapılan bu iyileştirmeler yeterli bulunmadı ve köy korucularının maaşları en düşün memur maaşına endekslendi. Yani korucular minimum memur maaşı değin maaş alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: