• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
‘Tayyipler Alemi’ Pankartı Açan ODTÜ’lüler Hakim Karşısında: Karikatürün Suç Olduğunu Bilmiyorduk

‘Tayyipler Alemi’ Pankartı Açan ODTÜ’lüler Hakim Karşısında: Karikatürün Suç Olduğunu Bilmiyorduk

ODTÜ mezuniyet töreninde taşıdıkları pankart nedeniyle haklarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle dava açılan 4 öğrenci ile kırtasiye sahibi başta dominant karşısına çıktı. Öğrenciler, taşıdıkları pankartın suç teşkil ettiğini bilmediklerini, pişman olduklarını söyledi. Pankartı taşıyan 3 öğrenci için konulan yurt dışına çıkma yasağını kaldıran mahkeme, duruşmayı erteledi.

“KARİKATÜRÜN SUÇ TEŞKİL ETTİĞİNİ BİLMİYORDUK”

Ankara 11’inci Asliye Suç Oluşturan Mahkemesi’nde görülen davaya, pankartı içeren öğrenciler Burak A., Dilan C. Y. ve Furkan E. D., pankartın çıktısının alındığı kırtasiye sahibi Şahin D., pankartı arabasıyla okula götüren Özge K. ve avukatları katıldı. Kimlik tespitinin arkasında sanıkların savunmalarına geçildi. Sanıklar Burak A., Dilan C. Y. ve Furkan E. D., benzer şekilde savunmaya yaparak, “Savcılıkta verdiğimiz ifadeleri tekrar ediyoruz. Yaptığımız eylemin suç olduğunu bilmeden yaptık. İnternette karikatürü ararken, daha önce hakkında dava açıldığı ve aklandığı yönünde haberler gördük. Karikatürün kabahat teşkil ettiğini bilmiyorduk. Dertli ve pişmanız. Beratımızı istiyoruz” dedi.

“ÖĞRENCİLERİN HİÇBİRİNİ TANIMIYORUM”

Kırtasiye sahibi davalı Şahin D. da yapılan eylemle bir ilgisini olmadığını belirterek, “Ben esnafım. Söz konusu karikatürün çıktısı bizim iş yerinden alınmış. Mezuniyet töreni nedeniyle o gün iş yeri fazla yoğundu. Alınan çıktıların içeriklerine dikkat etmem mümkün değil. Öğrencilerin hiçbirini tanımıyorum. Suçsuzum. Beratımı istek ediyorum” dedi.

3 öğrenciyi pankartla birlikte okula götüren Özge K. da “Savcılıkta verdiğim ifade geçerlidir. Benim aracım olduğu için arkadaşları kırtasiyeden okula götürdüm. Pankartın içeriğini görmedim. Eyleme katılmadım. Suçsuzum. Beratımı istek ediyorum” dedi.

3 ÖĞRENCİNİN YURT DIŞI ÇIKIŞ YASAĞI KALDIRILDI

Avukatlar da yapılan eylemin açıklama özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini, öğrencilerin pankartın kabahat teşkil ettiğini bilmediklerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da şikayetini geri çekmesi sebebiyle mahkemenin oluşan bu toplumsal mutabakata takviye yönünde bir karar vermesi gerektiğini söylediler. Sanık avukatları keza, öğrenciler Burak A., Dilan C. Y. ve Furkan E. D.’nin yurt dışına çıkış yasağı ile Şahin D. için konulan adli teftiş şartının kaldırılmasını talep etti. Avukatlar keza 5 sanığın da duruşmalardan vareste tutulmalarını istedi.

Vareste ve yurt dışı yasağı ile ilgili talepleri kabul eden duruşma, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılarak, 2005 yılında Penguen Dergisi’nde yayınlanan karikatür sebebiyle derginin yöneticileri hakkında soruşturma açılıp açılmadığı, açılmışsa sonucunun mahkemeye gönderilmesini kendi isteğiyle, duruşmayı erteledi.

CUMHURBAŞKANI ŞİKAYETTEN VAZGEÇMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta öğrencileri kabul etmiş, avukatı Hüseyin Aydın’ın, mahkemeye verdiği dilekçeyle şikayetten vazgeçmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: