• DOLAR
  5,2858
  % 0,16
 • EURO
  5,9723
  % 0,00
 • ALTIN
  224,5755
  % 0,67
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Tarladan Çıkmadan Alıcı Bulan Kestane Kabağı Köylüyü İhya Etti

Tarladan Çıkmadan Alıcı Bulan Kestane Kabağı Köylüyü İhya Etti

Bursa’nın İnegöl ilçesinde lezzeti ve dayanıklılığı nedeniyle tarladan çıkmadan alıcı bulan kestane kabağında hasat başladı.

Bu yıl Çeltikçi Mahallesi’nde bin ton kabak üretilirken, kabakların kilosu 60 ile 70 kuruştan satılıyor. Oysa kabak üreticilerinin başı son zamanlarda tarla fareleriyle dertte. Genelikle Nisan ve Mayıs aylarında ekim yapan köylüler, sabahleyin erken saatlerde tarlalarına gidip akşama kadar 15-25 kilogram ağırlığındaki kabaklarını kesiyor. Senelerdir kabak üretimi yapılan Çeltikçi’de bu sene üretim yüksek ve verimli. Çiftçinin yüzünü güldüren kestane kabağının kilogram fiyatı ise 70 kuruştan alıcı buluyor.

8 AVUÇ IÇI DEĞIN BOZULMADAN DURABİLİYOR

ÇIFTÇI Ahmet Dumanlar, “Kabak ekimine genelikle Nisan ve Mayıs aylarında başlıyoruz. Hasat ödemi ise Ekim’de başlıyor. Bu yıl hasat çok iyi. Fiyatlarımız azıcık düşük olsa da satışlarımızı yaptık. Genelikle İstanbul ve Bursa’ya gönderiyoruz. Kilosu 60 ile 70 kuruş arasında satıldı” dedi.

İnegöl kabağının dirençli olduğunu anlatan Ahmet Dumanlar, “Bizim kabaklar fazla dirençli. Örneğin Düzce, Adapazarı kabakları 3 ay değin dayanıyor. Çeltikçi kabakları ise daha uzun ömürlü, hemen hemen 8 avuç içi kadar bozulmadan durabiliyor. Bunun sebebi toprak ve bakım. Ben 50 dönüm kabak ektim ve yaklaşık 250 ton kabak elde ettim. En iyi kabak ağır olan kabaktır” diye konuştu.

FARELER KABAKLARI KEMİRİYOR

Benzer mahallede çiftçilik yapan Mustafa Kılıç ise, “Bu yıl kabak üretimi gerçekte hoş, ama farelerden nedeniyle çok şikayet var. Ben bununla beraber Ahmet Dumanlar’ın dayısı olurum. Yeğenimin tarlasında az daha 30-40 tona yakın kabağı fareler kemirmiş. Fareler büyük zarar verdi. Farelerin kemirdiği kabakları depolara koyamıyoruz. Çünkü onların fazla dayanma gücü yok. Eskiden yılanlar vardı, lakin derhal ilaçlardan dolayı yılanlar azaldı, bu sefer fareler çoğaldı. Üreticinin bu yılki şikayeti fareler” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: