• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Tarihi Galata Kulesini Boyadılar, Yazı Yazdılar

Tarihi Galata Kulesini Boyadılar, Yazı Yazdılar

İstanbul’un tarihi miraslarından Galata Kulesi, duyarsız vatandaşlar ve turistler sebebiyle yıkım oluyor. 528 yılında inşa edilen ve 2013’de Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen yapının üzerine kazınan duvar yazıları vandallığın boyutunu gösteriyor.

Mert İnan’ın Milliyet’teki haberine göre, Facebook’taki İstanbullular Derneği adlı hesapta ise Galata Kulesi duvarlarına oje ile yazı yazar kadınların videosu yer alıyor. Kulenin dışındaki kablolar ile tarihi eserin üzerine çakılan demir aparatlar, “Bu kadarı olmaz” dedirtiyor. Bölgedeki diğer tarihi eserler de güçlükle ayakta dururken, etrafa saçılan çöpler turistik bölgeyi değersizleştiriyor.

KENTLİLEŞME SORUNU

Mimar Dr. Doğan Hasol, Milliyet’e şunları söyledi:

“Mimari ve kültürel değerleri koruma konusunda sorunlarımız var. İstanbul tarihi, mimari ve kültürel değerler bakımından dünyanın en varlıklı şehirlerinden biri. Bu mirası gözetmek insanlık borcumuz. Ülkemizde kentleşme süreci çok çabuk oldu; buna karşılık, kentlileşme aynı hızda olmadı. Kırsaldan gelenler büyük kasaba yaşamına kolayca armoni sağlayamadılar. Galata Kulesi’ndeki gösterme, bu olgunun açık göstergesi. Özensizlik yalnızca, kulenin taşlarına yazılan duvar yazılarında yok, kulenin bedenine sarılmış elektrik kablolarında ve çöp bidonlarında bile görülüyor. Modern eğitim durum.”

“GÖRSEL KİRLİLİK”

Yüksek Mimar Köksal Anadol şöyle konuştu:

“Galata Kulesi, İstanbul’un en eski yapılarından biri. Çevresindeki ihmal edilmiş manzaralar, burası için hazırladığımız ‘Rölöve restitüsyon ve restorasyon’ projelerinin müellifleri olarak bizi üzüyor. Başkanı kıymetli bir mimar olan Beyoğlu Belediyemizin bu görsel kirlenmeleri kısa sürede ortadan kaldıracağına eminiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: