• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Tarih dersini antik şehirde işlediler

Tarih dersini antik şehirde işlediler

Çoğu uygarlığa konut sahipliği yapan ve kalıntılarını bugünlere taşıyan Antalya, barındırdığı antik mekanlarıyla tarihe ışık tutuyor.

Bu tarihi mirası gelecek kuşaklara adapte etmek isteyen Antalya Valiliği, 9’uncu derslik öğrencilerinin tarih derslerini 2018 Perge Yılı etkinlikleri kapsamında Perge’de yapmaları yönünde tatbik başlattı.

ANTİK KENTE DERS

ILK OLARAK Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş’in başkanlığındaki heyet ve Aksu Anadolu Lisesi 9’uncu sınıf öğrencileri tarih dersini Perge Antik Kenti’nde gerçekleştirdi. Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, öğrencilere Perge’nin tarihi hakkında veri verdi.

GEZEREK ÖĞRENİYORLAR

Antalya Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilerin derslik içerisinde değil, sahada antik şehirleri gezerek, ders görmelerinin daha yararlı olacağını belirtti.

Tarih dersini antik şehirde işlediler

“FAZLA KIYMETLİ BİR TATBIK”

Bundan Böyle eğitimin dört duvar arasında yapılan ve sınavlarla tamamlanan bir işlem olmadığına göze çarpan eden Arslan, “Öğrencilerimiz bizzat tarihi ve kültürel mekanları tanıyorlar, derste işlemiş oldukları konuları kanımca yerinde inceliyorlar, görüyorlar. Eğitimin kalıcılığı, etkisi ve tarihten alacakları ilham açısından bu uygulamanın çok önemli ve değerli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Tarih dersini antik şehirde işlediler

ÖĞRENCİLER MEMNUN

Aksu Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencisi Ece Dalkıran, Antalyalı olmasına karşın ilk defa Perge’ye geldiğini söyledi.

Perge’de gördüğü mimari yapıdan fazla etkilendiğini dile getiren Dalkıran, “Mimari yapısı yüzyıllar geçmesine rağmen fazla güzel ve göz kamaştırıcı duruyor. Hiçbir olanakları olmadan bu mimari yapıları yapmaları ve bize bırakmaları çok hoş. Görmeye ve gezilmeye layık bir alan. Benim fazla ilgimi çekti” diye konuştu.

Tarih dersini antik şehirde işlediler

UNESCO LİSTESİNDE

Geç Klasik, Helenistik ve ağırlıklı olarak Roma İmparatorluk dönemlerinin izlerini içeren 5 bin yıllık antik şehir, şehir merkezinin 17 kilometre doğusunda, Aksu ilçesinde yer alıyor.

Geçmişi M.Ö. 3 bin yılına değin uzanan Perge, sadece bölgenin değil, Anadolu’nun en uyumlu Roma dönemi kentlerinden biri olarak biliniyor.

Mimarisinin yanında mermer heykeltıraşlığı ile de meşhur kentte, 1946’dan beri yürütülen kazılar sonucu büyük kasaba merkezinin manâlı anıtsal yapıları gün ışığına çıkarıldı. Bu heykel buluntuları sayesinde Antalya Müzesi dünyanın en varlıklı Roma Dönemi heykel müzelerinden birisi olma özelliğini kazandı.

2009’dan beri UNESCO Dünya Servet Geçici Listesi’nde bulunan antik kentteki bugün birçoğu ayakta duran tiyatro, stadyum, hamamlar, anıtsal çeşmeler ve agora ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Tarih dersini antik şehirde işlediler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: