• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
Taksiciler Odası Başkanı’nın Dubai’ye gitmesi taksicileri kızdırdı

Taksiciler Odası Başkanı’nın Dubai’ye gitmesi taksicileri kızdırdı

Taksiciler ile Uber arasındaki kavga geçtiğimiz aylarda mahkemeye taşınmış, devreye bakanlığın da girmesiyle taşıma yönetmeliğinde değişim yapılmıştı.

UBER DÜZENLEMESİYLE YAPTIRIMLAR GELDİ

Yeni düzenlemeyle, taşıtlarını zeki telefonlar için geliştirilen kullanım üzerinden taksicilik faaliyetleri için kullandıran D2 belge sahiplerine birincil tespit için 50 uyarı cezası, 1 yıl içinde iki kez benzer ihlali gerçekleştirdikleri tespit edilirse yetki belgelerinin iptal edilmesi, aynı faaliyeti 2 sene baştan başa yapmaları halinde ise meslekten men cezası verilmesi kararlaştırılmıştı.

DAVA ERTELENDİ

Uber araçlarına ceza işlemi devam ederken davanın yeni duruşması da dün gerçekleştirildi. Mahkeme Uber’e tedbir kararı vermeyerek davayı ileri bir tarihe erteledi.

Davadan da bir hafta önce ise taksicilerin tepkisini çekecek bir ziyaret gerçekleşti: Taksiciler Odası Başkanı Aksu’nun, Uber’in rakibi Careem’in davetlisi olarak Dubai’ye gitmesi…

Taksiciler Odası Başkanı'nın Dubai'ye gitmesi taksicileri kızdırdı

TAKSİCİLER ODASI BAŞKANI HEYETİ TOPLAYIP DUBAİ’YE GİTTİ

İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, Başkan Vekili, Oda Müdürü ve Denetleme Kurulu Başkanı’nın da yer aldığı 4 kişilik bir heyetle Uber’in en büyük rakibi Careem’in davetlisi olarak 2-5 Kasım tarihleri arasında Dubai’ye gitti.

Bilet ve konaklama gibi tüm masrafların Dubai merkezli şirket kadar üstlenildiği toplantıda Careem’in taksicilere vereceği hizmetin konuşulup mutabık kalındığı öne sürüldü.

Taksiciler Odası Başkanı'nın Dubai'ye gitmesi taksicileri kızdırdı

İSTANBUL TAKSİCİLER BİRLİĞİ MESAJ GÖNDERDI: BÖYLE İHANET GÖRÜLMEDİ

Dubai seyahatine ilişkin İstanbul Taksiciler Birliği tüm üyelerine mesaj gönderdi. “Böyle ihanet görülmedi” ifadeleri ile başlanan mesajda “Uber’i bitireceğim diyen Oda Başkanı ve yönetimi mesleği global hırsızlara satış için Dubai’de” denildi. Mesajı bölge yüzlerce taksici ise yapılan görüşmeye tepki gösterdi.

TAKSİCİLER ODASI BAŞKANI ÖNCE İNKÂR ETTİ, SONRADAN DOĞRULADI

Konuyla ilgili izah etme yapan İstanbul Taksiciler Birliği Başkanı İrfan Öztürk ise İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu’nun başlangıçta toplantıyı red ettiğini gelen tepkiler üzerine sonra böyle bir toplantının yapıldığını doğruladığını belirtti.

“İÇ İŞLERİMİZİ DUBAİ’DE BİR ŞİRKETE ANLATIYOR”

Careem denen uygulamanın taksicilere hizmet vermesi için röportaj yapıldığını söyleyen Öztürk, Eyüp Aksu’nun Dubai merkezli şirkete odanın parası olmadığı yönünde açıklamalarda bulunduğunu iddia ederek, “Türkiye’deki bir esnaf odasının içişlerini Dubai’de bir şirkete anlatıyor olması çok acı bir durum.” dedi.

ON BİNLERCE TAKSİCİNİN MÜŞTERI DATASI TEHLİKEDE

Bu sistemlerin taksicilerin güvencesi olan taksi duraklarını bitireceğine şive yapan Öztürk, Türkiye’de korsan taşımacılık yaptığı için binden pozitif aracına cinayet kesilen Careem’le yapılacak bir meslek birliğinde on binlerce taksicinin alici datalarının hepsinin milletlerarası bir şirketin eline geçeceğini ve muhtemel bir yol ayrımında taksicilik mesleğinin de geleceğinin tehlikeye girebileceğini söyledi.

UBER’E DAVA AÇAN ISIM DE KARŞI ÇIKTI

Uber’e karşın davayı açan ad olarak da tanıdık eski İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur da ziyarete tepki gösterdi. Uber’den kurtulmak için çaba edilirken en büyük rakibi olan Careem ile böyle bir görüşmenin yapılmasının fikir alır gibi olmadığını ifade eden Uğur, taksicilerin alın teriyle kimsenin oynamaya hakkı olmadığını söyledi.

AKSU: APLİKASYONU VE ÇALIŞMA ŞEKLİNİ İNCELEDİK

Konunun gündeme gelmesi üzerine izah etme yapan İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu, Üsküdar’da düzenlenen taksici buluşmasında görüşmeyi doğruladı. 4 şahsiyet bir heyetle bütün masrafların Careem tarafından karşılanması şartıyla Dubai’ye gittiklerini söyleyen Aksu, burada laf konusu uygulamanın aplikasyonunu incelediklerini, taksilerin alıştırma seklini ve operasyon merkezini yerinde gördüklerini belirtti.

“BİZE TEŞEKKÜR BORCUNUZ VAR”

Taksici esnafının kendilerine bir teşekkür borcu olduğunu çünkü Uber gibi korsan taşımacılık yapan Careem’in bu sektörden çekilmesini sağladıklarını söyleyen Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Somurtkan takdirde bu işyeri ile de davalık olacaktık. Bu firma artık sadece taksilere hizmet veriyor. Taksici arkadaşlarımıza yollanan mesaja gelince yazılanları ispatlamayan namerttir. Firmadan para alan, sözleşme yapan, taksici esnafını satan da namussuz, şerefsizdir.”

“İSTEYEN TAKSİCİ CAREEM’E KAYIT YAPTIRABİLİR”

Careem’in korsan vasıta sahipleriyle çalışmasını karşılayan yazılımı kapattırdıklarını ve yalnızca bundan böyle taksilere hizmet verdiğini de kaydeden Aksu, isteyen taksicinin ise bu uygulamaya gidip kaybolabileceğini ve kendileriyle çalışabileceğini söyledi.

Careem’le anlaşma yapmadıklarını da vurgulayan Aksu, isteyen taksici esnafının bu sisteme dahil olabileceğini söylediklerini belirtti.

CAREEM HER YOLCUDAN 1 LİRA 75 KURUŞ ALIYOR

Careem’in egzersiz sisteminden de bahseden Aksu, seyahat ne değin tutarsa tutsun 1 lira 75 kuruş taksiciden kurul alındığını, bu rakamın ise 20-30 TL’de indirilmesi yönünde firma yöneticileriyle konuştuklarını aktardı.

Uber’le benzer egzersiz modeline sahip Careem, yaşanan tartışmalar ve kesilen cezalar ardından geçtiğimiz temmuz ayında 9+1 VIP taşımacılık hizmetini hukuki zemin oluşuncaya değin askıya aldığını açıklamıştı.

100’den fazla şehirde faaliyet gösteren Careem, toplamda bir milyondan pozitif sürücüye sahip. Şirketin yatırımcıları arasında Japon e-ticaret devi Rakuten ile Alman araba üreticisi Daimler de yer alıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: