• DOLAR
  5,2788
  % -0,00
 • EURO
  5,9724
  % 0,13
 • ALTIN
  224,6513
  % 0,22
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Suudi Arabistan’ın tutuklu prensi serbest bıraktığı iddia edildi

Suudi Arabistan’ın tutuklu prensi serbest bıraktığı iddia edildi

ABD’li Wall Street Journal gazetesinin, güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Suudi Arabistan’da çoğu prens, bakan ve meslek adamının tutuklandığı “yolsuzluk soruşturmasını” eleştirdiği için ocak ayında gözaltına alınan ve Kral Selman bin Abdülaziz’in yeğeni olan Prens Halid bin Talal dün hür bırakıldı.

Prens Halid’in “kanunsuzluk soruşturması” zarfında bağımsızlık bırakılan birincil prens olduğunu belirten kaynaklar, bunun Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardındaki Suudi Arabistan’a yöneltilen eleştiri ve baskıların hafifletilmesi çabası olduğunu kaydetti. 

Suudi kraliyet ailesinden bir kaynak, “Suudi yönetimi değişmek istediğini ve bu konuda da önemli adımlar attığını kullanmak istiyor. Prens Halid’in özgürlük bırakılması fazla sembolik, zira Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a aleyhinde çıktığı için tutuklanmıştı.” değerlendirmesinde bulundu. 

Laf konusu soruşturma dahilinde tutuklanan diğer şahısların de serbest bırakılmasının beklendiğini vurgulayan kaynaklar, Prens Turki bin Abdullah, Prens Abdülaziz bin Fahd ve milyarder meslek adamı Muhammed Hüseyin el Amoud’nin yakın zamanda hür bırakılacağının varsayım edildiğini aktardı.

Suudi Arabistan’daki “kanunsuzluk” gözaltıları

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz tarafından 4 Kasım 2017’de yayımlanan kraliyet kararnameleriyle Yolsuzlukla Çaba Komisyonu kurulması kararlaştırılmıştı. Söz konusu komite tutuklama, mal varlığına el koyma ve gerekli diğer işlemleri yapmakla yetkilendirilmiş, başkanlığına da Kral Selman’ın oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Selman getirilmişti.

Komisyonun kurulmasının derhal ardındaki başlatılan “yolsuzluk soruşturmaları” çerçevesinde ilk kez Kraliyet Muhafızları Bakanı Prens Mutab bin Abdullah ve milyarder meslek adamı Prens Velid bin Talal almak üzere fazla sayıda prens, bakan ve iş adamı gözaltına alınmış, daha sonra bu kişilerin çoğu bağımsızlık bırakılmıştı.

Cemal Kaşıkçı cinayeti 

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonradan haber alınamamıştı. Suudi Arabistan yönetimi 18 gün sonradan gazeteci Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etmek zorunda kalmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise “Maktul Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde, izdivaç işlemleri için girdiği Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’nda, daha evvelden yapılan planlama doğrultusunda, başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürülmüştür. Cesedi, boğularak yeniden önceden yapılan planlama doğrultusunda parçalanarak yok edilmiştir.” ifadeleri kullanılmıştı.

öne çıkan haberler

Futbol hayatı tehlikede

Emekliye çifte müjde

14 saatte pişiyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: