• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Suudi Arabistan’dan Kaşıkçı Açıklaması: Cinayet Öncesi Konsoloslukta Kavga Çıkmış

Suudi Arabistan’dan Kaşıkçı Açıklaması: Cinayet Öncesi Konsoloslukta Kavga Çıkmış

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’in İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesi ile ilgili Suudi Arabistan’dan açıklama geldi.

“TARTIŞMA ÇIKMIŞ”

Yapılan açıklamada, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi için bir şüphelinin İstanbul’a gittiğinin saptama edildiği belirtildi. Ayrıca konsoloslukta Kaşıkçı ile bir takım kişiler arasında kavga çıktığı da belirtildi.

“CİNAYETİ ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞMIŞLAR”

Arabistan’dan yapılan açıklamada 18 birey hakkında soruşturmanın sürdürüldüğü vurgulanırken cinayet şüphelilerinin cinayeti örtbas etmeye çalıştığı belirtildi. Suudiler, şüphelilerin kendi ülkelerinde yargılanacağını vurgularken gerçeklerin kamuoyu ile paylaşılacağını dile getirdiler.

2 EKİM’DE BAŞKONSOLOSLUKTA KAYBOLMUŞTU

Washington Post yazarı, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Levent’teki Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na 2 Ekim’de girdikten sonradan kaybolmasıyla ilgili sır perdesi bütün 18 gün daha sonra aralandı. 5 ay önce tanıştığı Türk nişanlısıyla evlenebilmek için gerekli evrakları almaya gittiği konsolosluk binasında sırra kadem basan Cemal Kaşıkçı’nın öldüğünü Suudi Arabistan yönetimi ‘gece yarısı’ açıklamasıyla duyurdu.

”ARBEDEDE ÖLDÜ”

Suudi Arabistan’ın Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın planlı bir canice sonucu öldüğü değil, “yaşanan arbede sonucu öldüğü” ifadesi dikkati çekti.

Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği, Suudi Dışişleri Bakanlığının gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamanın Türkçesini paylaştı.

Kral Selman ve Prens Selman

”ŞÜPHELİLER ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞTI”

Açıklamada, “Cemal Kaşıkçı ile şüphelilerin bazıları aralarında ağiz dalaşi çıkmış ve elle arbede meydana gelerek durum büyümüş ve yurttaş Kaşıkçı’nın ölüm etmesine neden olmuştur. Bu olayın akabinde şüpheliler olayı kapatarak örtbas etmeye çalışmışlardır.” iddiası yer aldı.

Suudi yetkililerin yaptığı ön soruşturmalar neticesinde Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğunda bulunduğu sırada kendisi ile şüpheliler arasında eğilim eden görüşmenin “istenilen yönde gerçekleşmediği ve negatif bir şekilde geliştiğinin” belirlendiği öne sürüldü.

Cemal Kaşıkçı

Kaşıkçı’nın kaybolma davasını Suudi Arabistan Krallığı yetkili makamlarının yakından peşine düşüp takip ettiği ve konuyla ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması için gerekli işlemlerin başlatıldığı savunulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

TÜRK-SUUDİ MESLEK BİRLİĞİ

“Bu çerçevede ve tüm gerçeklerin ortaya çıkarılmasını teminen Krallık, 6 Ekim 2018’de soruşturma başlatmak ve Türk meslektaşlarıyla meslek birliği yerine getirmek üzere Türkiye’ye bir güvenlik ekibi göndermiş akabinde Suudi Arabistan Krallığı ile kardeş Türkiye Cumhuriyeti arasında müşterek emniyet komisyonu kurularak Türk güvenlik yetkililerinin Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu ile Başkonsolos rezidansına girişine müsade vermiştir.”

Bu bağlamda laf konusu açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in talimatı doğrultusunda Başsavcılık göre Türk tarafının iki taraflı güvenlik grubuna bildirdiği bir takım şüpheliler hakkında olayla ilgili bilgi ya da ilişkilerinin olup olmadığının tespiti için soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Daha önce güvenlik makamlarına iletilen bilgiler vatandaşımız Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk binasından ayrıldığına sinyâl etmekteydi.” iddiası yer aldı.

BİR ŞÜPHELI KAŞIKÇI İÇİN İSTANBUL’A GELDİ

“Çok açık ve net bir şekilde” olayın aydınlatılması ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasının gerekliliği doğrultusunda devletin verdiği talimatları yapmak nedeniyle Suudi Başsavcılığının ön soruşturma başlattığına dikkat çekilen açıklamada, “Ön soruşturmanın neticesinde, Cemal Kaşıkçı’nın ülkesine dönebileceğine dair bazı bulguların bulunduğundan, şüphelinin Cemal Kaşıkçı ile görüşmek üzere İstanbul’a gittiği saptama edilmiştir.” denildi.

18 SUUDİ GÖZALTINA ALINDI

“Bu olay çerçevesinde gözaltına alınan 18 Suudi vatandaşı ile yapılan soruşturmalar devam ederken, Suudi Arabistan Krallığı olay neticesinde yaşanan bu acı gelişmelerden nedeniyle derin üzüntü duyduğunu belirtmektedir. (Krallık) Ayrıca Suudi ilgili makamlarının bu olayla ilgili gerçeklerin kamuoyuna açıklanacağını ve olaya karışan suçluların tümünün cezalandırılması için Suudi Arabistan’da bulunan ilgili mahkemelere intikal ettirileceğini vurgular.”

Konsolosluk Binasında Öldürülen Cemal Kaşıkçı'nın Son Görüntüleri Ortaya ÇıktıKonsolosluk Binasında Öldürülen Cemal Kaşıkçı’nın Son Görüntüleri Ortaya Çıktı AK Parti'li Usta'dan Kaşıkçı Açıklaması: Mecbur KaldılarAK Parti’li Usta’dan Kaşıkçı Açıklaması: Mecburi Kaldılar ABD Basınından Erdoğan'a Büyük Övgü: Kaşıkçı Olayında Kimse Onun Kadar Baskı YapmadıABD Basınından Erdoğan’a Büyük Iltifat: Kaşıkçı Olayında Kimse Onun Dek Baskı Yapmadı Cemal Kaşıkçı'nın Cansız Bedeninin Nerede Olduğuna Dair Suudi Arabistan'dan İki Farklı Açıklama GeldiCemal Kaşıkçı’nın Cansız Bedeninin Nerede Olduğuna Dair Suudi Arabistan’dan İki Farklı Yorumlama Geldi Suudi Arabistan'dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Konsoloslukta Çıkan Arbedede ÖldüSuudi Arabistan’dan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Konsoloslukta Meydana Çıkan Arbedede Öldü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman, Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Konusunu GörüştüCumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman, Kayıp Gazeteci Cemal Kaşıkçı Konusunu Görüştü Trump'tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Suudi Arabistan'a Yaptırım UygulayabilirizTrump’tan Cemal Kaşıkçı Açıklaması: Suudi Arabistan’a Yaptırım Uygulayabiliriz Konsolosluk Çalışanlarından Çarpıcı İfadeler: Kaşıkçı Gelmeden Önce Bize 2 Gün İzin VerildiKonsolosluk Çalışanlarından Çarpıcı İfadeler: Kaşıkçı Gelmeden Önce Bize 2 Gün Izin Verildi ABD Basınından Kayıp Gazeteci İçin Dikkat Çeken İddia: Kaşıkçı Cinayetinden General Assiri Sorumlu TutulacakABD Basınından Kayıp Gazeteci İçin Uyarı Çeken Iddia: Kaşıkçı Cinayetinden General Assiri Sorumluluk Sahibi Tutulacak İngiltere'den Suudilere Kaşıkçı Krizi İçin Tehdit Gibi Sözler: İddialar Doğruysa Ona Göre Karar Alırızİngiltere’den Suudilere Kaşıkçı Krizi İçin Tehdit Gibi Sözler: İddialar Doğruysa Ona Tarafından Karar Alırız

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: