• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın, Kaşıkçı’yı Vaatlerle Ülkeyi Getirip Tutuklanmasını Emrettiği Iddia Edildi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın, Kaşıkçı’yı Vaatlerle Ülkeyi Getirip Tutuklanmasını Emrettiği Iddia Edildi

Washington Post, dün Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’yı yetişmek için yaptığı planın ABD istihbaratının dinlemelerine takıldığı iddiasının ardındaki tekrar istihbarat yetkililerine dayandırdığı bir haber yayımladı. ABD istihbaratının yaptığı bir dinlemede, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın bazı vaatlerle Suudi Arabistan’a dönmesinin sağlanması, sonra da tutuklanmasını emrettiği ileri sürüldü.

PRENS, KAŞIKÇI’NIN TUTUKLANMASINI EMRETTİ

Habere göre Veliaht Prens, Kaşıkçı’nın ABD’nin Virginia eyaletinden Suudi Arabistan’a dönmesinin sağlanması ve arkasında Cemal Kaşıkçı’nın tutuklanmasını emretti. Bu plan ABD istihbaratının dinlemelerine takıldı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman

SUUDİLERDEN GELEN TEKLİFLERE KAŞIKÇI TEREDDÜD İLE BAKTI

Kaşıkçı’nın bir takım arkadaşları da son 4 aydır Prens Muhammed’e yakın Suudi yetkililerin Kaşıkçı’yı arayıp, gazetecinin Suudi Arabistan’a dönmesi durumunda kendisine koruma hatta yüksek mertebeli devlet işleri öneri ettiğini söyledi. Arkadaşları, buna karşın Kaşıkçı’nın bu tekliflere şüpheyle baktığını ve bir arkadaşına Suudi hükümetinin kendisine hasar vermemek konusunda verdiği sözleri katiyen tutmayacağını söylediğini aktardı.

Cemal Kaşıkçı

”EN UFAK BİLE GÜVENİM OLMAZ”

Arap kökenli Amerikan bir siyasi aktivist olan Halid Saffuri, Cemal Kaşıkçı’nın mayıs ayında bu konuda yaptığı bir görüşmenin peşinde kendisine, “Şaka mı yapıyorsun, onlara en küçük bir güvenim bile olamaz.” dediğini kaydetti.

ABD İSTİHBARATI KAŞIKÇI’YI BİLGİLENDİRDİ Mİ?

Suudi Arabistan yönetiminin Kaşıkçı’yı tutuklamaya karşın evvelden yaptığı planlara dair ABD’nin elde ettiği istihbaratlar, Trump yönetiminin Cemal Kaşıkçı’yı tehlikede olduğu konusunda uyarıp uyarmadığına dair soru işaretlerini doğurdu.

ABD BİLGİLENDİRMEK ZORUNDA

ABD’de 2015’te imzalanan bir yönergeye göre, istihbarat ajanslarının kaçırılma, ciddi bir şekilde yaralanma ya da öldürülme tehlikesi bulunan kişileri ikaz etme yükümlülüğü var. Bu mecburiyet için söz konusu kişinin ABD vatandaşı olması şartı bulunmuyor.

”KAŞIKÇI BİLGİLENDİRİLMEK ZORUNDA”

Adının açıklanmasını istemeyen eski bir ABD istihbaratı yetkilisi, “Kaşıkçı’nın yakalanması, tutuklanması olarak yorumlanmış ve bu nedenle dikkat zorunluluğu doğmamış olabilir ama söz konusu dinlemelerde baskı taşıyan eylemler planlanmışsa evet, Kaşıkçı uyarılmalıydı.” değerlendirmesinde bulundu.

Dikkat sürecinden sorumluluk sahibi olan Milli İstihbarat Direktörü Ofisi, Kaşıkçı ile bu konuda iletişime geçilip geçilmediği konusunda açıklama yapmadı.

2 EKİM’DEN DAHA SONRA KENDİSİNDEN HABER ALINAMADI

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine büyük katkılarda yer alan ve Ortadoğu’nun en etkin gazetecilerinden biri olarak aşina Washington Post Yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna gitmiş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: