• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Suudi Arabistan Başkonsolosluk Çalışanları Savcılıkta İfade Veriyor

Suudi Arabistan Başkonsolosluk Çalışanları Savcılıkta İfade Veriyor

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, arasında Suudi Arabistan Başkonsolosu’nun makam şoförünün de olduğu takriben 15 konsolosluk çalışanı, savcılığa tanık olarak ifade veriyor.

KONSOLOSLUK ÇALIŞANLARI TANIK OLARAK DİNLENİYOR

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten daha sonra ortadan kaybolan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin yürütülen soruşturmada konsolosluk çalışanları şahit olarak dinleniyor.

15 TANIK SAVCILARA IFADE VERİYOR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Çağlayan’daki İstanbul Hak Sarayı’na çağrılan yaklaşık 15 şahit savcılara ifade veriyor.

AÇIKLAMA VERENLER ARASINDA SUUDİ KONSOLOS’UN MAKAM ŞOFÖRÜ DE VAR

Ifade verenler arasında Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun makam şoförü, konsolosluğun teknik sorumlusu, santral görevlisi ve muhasebe sorumlusu da var.

NE OLMUŞTU?

Suudi reformistler için kayda değer bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve bununla birlikte Washington Post gazetesinde de yazılar yazar Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim Salı günü devlete ait işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten daha sonra bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı’nın gittiği başkonsolosluktan yeniden çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında benzer saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Konuyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak çalışma kurulmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dahilinde görevlendirilen bir başsavcıvekili ile bir savcı koordinesinde, konsolosluk binası ile Türkiye’den ayrılan Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi’nin konutunda çözümleme yapılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: