• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sürücüsüz Metronun İkinci Etabı Bugün Açılıyor

Sürücüsüz Metronun İkinci Etabı Bugün Açılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin birincil sürücüsüz metrosu Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nın ikinci etabı Yamanevler-Çekmeköy-Sancaktepe bölümünü bugün hizmete açacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’inden alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete girecek metro hattı, 20 kilometre ve 16 istasyondan oluşuyor. Temmuz ve eylül aylarında test sürüşleri başarıyla tamamlanan metro hattı, “Milletlerarası Emniyet Sertifikası” aldı.

GÜNDE ORTALAMA 700 BİN YOLCU

20 kilometrelik çift tünel ve 2,7 kilometre bağlantı tünelleri yer alan hatta, 6 vagonlu 21 metro aracı hizmet verecek. Saatte tek yönde 65 bin yolcu kapasiteli metro hattında günde siradan 700 bin gezgin taşınacak. Metronun hizmet vermeye başlamasıyla yılda 15 bin 424 aracın trafikten çekilmesi ve yıllık 77 bin 246 ton karbondioksit emisyonunda azalma sağlanması hedefleniyor.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı, öteki toplu ulaşım güzergahlarıyla da benzer olacak. Üsküdar’dan Marmaray’a entegre olan hat, buradan Yenikapı-Hacıosman ve diğer metro hatları ve Altunizade’de metrobüs ile bağlantılı olarak ulaşım kolaylığı sunuyor. Keza Dudullu-Bostancı, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hatları tamamlandığında buralarla da entegre olacak. Keza ileride hizmete girecek Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı ile de benzer olarak hizmet verecek.

YOLCULUK SÜRELERİNİ KISALTACAK

Metro hattında her 5 dakikada bir sefer yapılacak. Bu Nedenle, Sancaktepe’den Üsküdar’a 27, Ümraniye’ye 15,5, Yenikapı’ya 39, Topkapı’ya 45,5, Taksim’e 47, Mecidiyeköy’e 55, Hacıosman’a 71, Atatürk Havalimanı’na 71 ve Olimpiyat Stadı’na 81 dakikada gezi yapılacak.

Üsküdar-Yamanevler’e kadar olan birincil etabı Aralık 2015’te açılan hat 10,5 kilometre ve 9 istasyondan oluşuyor. Birinci kısım; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı ve Yamanevler istasyonlarından oluşurken, ikinci etapta 7 istasyon bulunuyor. 9,5 kilometre uzunluğuna olan ikinci etapta; Anlamak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Konuşmacı Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl ve Çekmeköy istasyonları yer alıyor.

YOLCU BİRİKMELERİNİ ÖNLEYECEK

Akıllı şehir halkı konseptinde kayda değer bir adım olarak görülen metro güzergahındaki bütün akıllı sistemler bir merkezde birleştirilerek ulaşım ağı kendi içinde entegre olacak. Bu sistem tamamen; seyahat süreleri kısalacak, gezgin birikmesi önlenecek ve umma süreleri azalacak. Sürücüsüz metro hatları; Singapur, Barcelona, Kopenhag, Dubai, New York, Roma ve İstanbul’da bulunuyor.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nın birincil etabı, 15 Aralık 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla hizmete açılmıştı.

İkinci etabın açılışı da bugün yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla 16.30’da Çekmeköy Madenler Meydanı’nda düzenlenecek törenle gerçekleşecek.

Konu ile ilgili olarak sosyal medyada paylaşımda yer alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbulluların bilhassa de Çekmeköy ve Sancaktepe sakinleri öncelikle almak üzere metroyu kullanacak herkesi, başlangıç töreninin yapılacağı meydana gösteri etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: