• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Suriye’deki Türkmenlerden Türkiye’ye Çağrı Yaptı: Bizi Unutmayın

Suriye’deki Türkmenlerden Türkiye’ye Çağrı Yaptı: Bizi Unutmayın

Hatay’ın karşı bulunan Suriye Türkmen Dağı’ndaki Türkmenler, ellerindeki köyleri koruyabilmek için uğraş veriyor. Soçi mutabakatının arkasında ağır silahlarını cephe hattından çıkaran ama rejimin saldırılarının sürdüğünü ifade eden Türkmenler, tek umutlarının Türkiye olduğunu açıklama ederek, “Bizi unutmayın” çağrısı yapıyor.

2016 YILINDA REJİM KONTROLÜNE GİRDİ

Suriye’nin sahil kenti Lazkiye kuzeyinde bulunan Bayırbucak bölgesinde yaşayan Türkmenler, rejim ve öteki terör gruplarının hedefinde ellerindeki köyleri koruyabilmenin mücadelesini sürdürüyor. Türkmen Dağı bölgesinde geçmişte 80 civarında köy ve mezrada yaşamış 260 bini aşkın Türkmen, iç savaşın arkasında Rusya, Esad rejimi ve destekçilerinin havadan ve karadan saldırılarının arkasında göç etmek zorunda kaldı. 2016 yılında yoğun saldırıların arkasında Türkmenlerin ellerindeki birçok köy zorunlu çekilme nedeniyle rejim kontrolüne girdi.

DAĞIN BAŞAT NOKTALARINA VE GEÇİŞ GÜZERGAHLARINA KONUŞLANIYORLAR

2 yılı aşkın süredir sık ormanlık araziye sahip Türkmen Dağı’nın zirvesindeki hakim noktalara konuşlanan ve geçiş güzergahlarında denetleme noktaları oluşturan Türkmenler, bu yöntemle ayrıca mümkün saldırıları püskürtüyor, hem de ellerinde kalan köylerde güvenliği sağlıyor. Havadan saldırılar karşı dağda yaptıkları tünel ve sığınaklara girerek korunan Türkmenler, rejimin karadan saldırılarını da derhal karşılık vererek engelliyor.

SOÇİ ANLAŞMASI TÜRKMENLERİ UMUTLANDIRDI

Rejim birliklerinin konuşlandığı alanlara bir kilometre mesafede bulunan Türkmenler, saldırılara aleyhinde 24 saat nöbet tutuyor. Burada rejim tarafındaki hareketliliği peyderpey takip eden Türkmenler, atak durumunda telsizlerle uyarılar yaparak köylerdeki sivilleri tehlikesiz bölgelere yönlendiriyor ve takviye askerlerle cephe hattında savunma pozisyonu alıyor. İdlib süreciyle başlayan gergin ortamın Soçi’de yapılan zirvede varılan mutabakat ile iyimser bir havaya dönüşmesi Türkmen Dağı’ndaki Türkmenleri de umutlandırdı.

TÜRKMENLER SÜRECİ LEHİNE ÖLÇMEK İSTİYOR

Türkiye’nin çağrısının gerisinde ellerindeki ağır silahları cephe hattından çıkaran Türkmenler, bu dönemde rejimin yaptığı saldırıları da hafif silahları ile püskürtmeye çalıştı. Son günlerde duran saldırıların tekrarlanmamasının en büyük umutları olduğunu dile getiren Türkmenler, bu süreci lehlerine değerlendirmek için kolları sıvadı. Türkmen Dağı’nda kontrolü elinde bulunduran Türkmenlerin oluşturduğu 2’nci Sahil Tümeni, mutabakat sürecinde varılan mütareke döneminde mevcut askerlerin daha da gelişmesi ve bünyelerine yeni katılacak askerlerin eğitimi ile ölçmek istiyor. Türkmenler, ormanlık bölgede oluşturdukları alanda askerleri her türlü silahı kullanabilme ve zorlu coğrafi koşullarda hızlı hareket edebilme konusunda eğitiyor. Türkmenler keza bu dönemde mevcut denetleme ve gözetleme noktalarını güçlendirip, yeni noktalar oluşturmayı ve mümkün hava saldırılarına karşı Türkmen Dağı’nın öbür noktalarına tünel ve sığınaklar inşa etmeyi hedefliyor.

”TÜRKİYE BİZİ UNUTMASIN”

Türkmen Dağı’nda mütareke dönemini eğitim, cepheleri güçlendirme ve tünel inşası ile geçiren Türkmenler, isteklerinin tek umutları olan Türkiye’nin kendilerini unutmaması olarak ifade ediyor. Rejim ve Rus bombardımanı esnasında Türkiye gündeminde sıkça konuşulduklarını oysa son dönemde Türkmen Dağı ve kendilerinin unutulduğunu anlatan Türkmenler, “Derhal mutabakat sağlandı ve mütareke başladı. Rejim her ne dek bu ateşkese uymasa da biz Türkiye’nin isteğiyle harfiyen uyduk. Rejim ağır silahlarını vermedi fakat biz teslim ettik. Hemen hamle olursa rejimin tankına biz hafif silahlarla karşılık vereceğiz. Zaten rejim sürekli olarak her platformda bize karşın tehdidini sürdürüyor. Biz ise Türkiye’nin dediğini yapmaya devam edeceğiz. Ama 2014 yılındaki bombardıman sonrasında bazı bölgeleri kaybedince gündemden düştük. Bizim önce Allah daha sonra Türkiye’den diğer güvencemiz değil. Biz derhal kendimizi unutulmuş gibi görüyoruz. Fakat burada atak, topa tutma ve çektiğimiz acılar devam ediyor. böylece Türkiye’nin buraya daha sıcak bakmasını ve bizi sahipsiz bırakmayıp unutmamasını istiyoruz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: