• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Süleyman Usta’ya Ait Kebapçıda Çalışan, Bir Süre Sonra Kendi Dükkanını Açıyor

Süleyman Usta’ya Ait Kebapçıda Çalışan, Bir Süre Sonra Kendi Dükkanını Açıyor

Batman’dan Adana’ya göç eden bir ailenin oğlu olan Süleyman Gökmen, 1980’li yıllarda bulaşıkçı olarak girdiği restoran sektöründe önce garsonluğa daha sonrada 4 şubesi olan il dışarıya da franchisingleri olan kebap zinciri kurup 120 kişiye istihdam sağladı.

SEKTÖRE BULAŞIKÇI OLARAK BAŞLADI

Tarihi Kazancılar Çarşısı’nda bulunan ve 1908 yılından bu yanlamasına hizmet veren bir kebapçının sahibinin yaşam hikayesi de kebap dükkanının tarihi değin etkileyici. 1970’li yıllarda Batman’dan Adana’ya göç eden Gökmen ailesinin çocuklarından biri olan Süleyman Gökmen, o gün aile ekonomisine katkıda bulunmak için kapı kapı gezerek iş aradı. Gökmen, restoran sektöründe bir kebapçıda önce bulaşıkçı olarak işe başladı.

YÜZDE 25 HİSSE SATIN ALDI

Fazla çalışıp işinde başarılı olan Gökmen daha sonra garsonluk yapmaya başladı. Gökmen, garsonluk yapmaya başlayınca da gece-gündüz demeden çalışmaya devam edip, hayalindeki kebap dükkanını açabilmek için kazandığı parayı tüketmek yerine biriktirerek garsonluk yaptığı kebap dükkanından önce yüzde 25 hisse satın aldı. Gökmen bir zaman sonra ise garsonluk yaptığı kebap dükkanının tamamını alarak patron oldu. Gökmen işveren olduktan sonrada aynı çalışkanlık ve dürüstlükle çalışmaya devam ederek kebap dükkanın yeni şubelerini açıp İstanbul başta almak üzere başka illere franchisingler vererek 120 kişiye istihdam sağladı.

“BURASI BİR KEBAP OKULU OLDU”

Süleyman Gökmen, Adana’ya birincil geldiğinde işsiz olduğunu belirterek, “Lokantalarda meslek aradım. Bir lokantada ‘bulaşık yıkar mısın’ dediler ben de olur dedim ve başladım. Sonrasında çırak, komi ve aşçı olarak devam ettim ve şu anki bulunduğum yerde yüzde 25 hisse ile başladım. Burada çok çalışıp bir marka olarak marka isim oluşturduk. Türkiye’nin çoğu yerinde hizmet veriyoruz. Adana’da 4 farklı ilçede şubemiz var. 120 çalışanımız var biz burada fazla fazla eleman yetiştirip Avrupa ve Arap ülkelerine usta olarak gönderiyoruz. Takvim asgari 10 artist yetiştiriyoruz ve buradan çıkıp Türkiye’nin sayılı ustaları olmuşlardır. Hatta sanatçılar var bizim burada çalışmış ve şuan da filmlerde oynayıp şarkıcılık yapıyorlar” dedi.

“BİZDEN AYRILIP KEBAPÇI DÜKKANI AÇAN 40 KIŞI VAR”

Gökmen, şöyle devam etti: “hemen Türkiye’de bizden ayrılıp 40’a yakın kebapçılık işi yapan var. Sonuçta burada çalışan kişi bir üniversite okuyormuş gibi oluyor, tüm her şeyi öğrenip gidiyor ardından başarılı oluyor yani bizim buradan gidip başarısız olan değil. Burası bir kebapçı okulu gibi, buradan giden kutup meslek başı yapabiliyor.”

Süleyman Gökmen kendisinin başarılı olup insanlara istihdam sağlamasını ise fazla çalışıp verilen bütün görevleri layıkıyla ve işini severek yapmasına bağladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: