• DOLAR
  5,3209
  % 0,04
 • EURO
  6,0356
  % -0,09
 • ALTIN
  227,7912
  % 0,59
 • BIST
  103.186
  % 0,67
“Suikast timini Veliaht Prens’in danışmanı yönetiyordu”

“Suikast timini Veliaht Prens’in danışmanı yönetiyordu”

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Suudi Kraliyet Ailesinden bazı kişiler, hükümet danışmanları, Batılı yetkililer, aktivistler gibi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın basın danışmanı 40 yaşındaki Suud el-Kahtani’nin Kaşıkçı cinayeti için İstanbul’a gönderilen suikast timini idare eden birey olduğunu iddia etti.

Haberde, “Kahtani’nin bu cinayetteki olası rolü, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prens’i bu işin dışarıda alıkoyma çabalarını da zora sokuyor.” ifadesi kullanıldı.

Habere kadar, Prens Muhammed bir taraftan ülkesinde sosyal reformlar yaparken, Prens’in en yakınındaki isimlerden Kahtani de muhalif seslere aleyhinde sıfır tolerans politikası yürüttü ve basın danışmanının radarına giren ilk kişilerden biri Kaşıkçı oldu. 

Kaşıkçı’yı bir takım vaatlerle Suudi Arabistan’a döndürmeye çalışmış

Kahtani, önce Kaşıkçı’nın bir takım vaatlerle kandırılarak Suudi Arabistan’a dönmesini temin etmek istedi ve Suudi gazeteciye “Veliaht Prens editörlüğünüze değerinde veriyor. Sizi baştan Suudi Arabistan’da görmek istiyor.” mesajını gönderdi. Cemal Kaşıkçı’nın ülkesine dönmemesi üstüne Suudi yönetimi gazetecinin oğlu Salih’e ülkeden çıkış yasağı koydu ve İstanbul’daki başkonsolosluktaki canice planlanmaya başlandı.

Kaynaklara göre, Kaşıkçı’ya İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda 2 Ekim tarihi için randevu veren konsolosluk görevlisi de Kahtani ile sürekli irtibat halindeydi. Prens Muhammed bin Selman’ın en güvendiği bir diğer isim olan Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Yardımcısı General Ahmed el-Assiri de Kahtani’den aldığı emir doğrultusunda suikast timini topladı. 

Kral Selman ayrıca Kahtani’yi ayrıca de Assiri’yi görevden almış

Suikast timinin İstanbul’a bu arada kullandığı ve Prens Muhammed bin Selman’ın ofisi kadar teftiş edilen havayolu şirketine ait uçakların kullanım iznini onaylama görevinin de Kahtani’de olduğunu vurgulayan kaynaklar, Kral Selman bin Abdulaziz’in Kaşıkçı cinayetine ilişkin Türk yetkililerin topladığı deliller hakkında bilgilendirildikten sonra keza Assiri’yi ayrıca de Kahtani’yi görevden aldığını belirtti. 

hemen her iki yetkilinin de soruşturma aşağı olduğunu aktaran kaynaklar, ne Kahtani ne de Assiri’nin tutuklandığını ifade etti.

Kahtani’nin yerli basın üzerindeki kontrolü artırdığı, keza sosyal medyada yazılanların yoklama edilmesi için 3 bin kişiden oluşan bir heyet kurduğunu dile getiren kaynaklar, Kahtani’nin kadın hakları savunucularını susturmak için de kampanya yürüttüğü bilgisini paylaştı.

Hem kaynaklar, Katar krizi, kadın hakları aktivistlerinin susturulması gibi Muhammed bin Selman’ın en ihtilaflı kararlarına Kahtani’nin öncülük ettiğini kaydetti.

Kaşıkçı cinayeti

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamamıştı. Suudi Arabistan yönetimi 18 gün sonra gazeteci Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü benimsemek zorunda kalmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise “Maktul Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde, izdivaç işlemleri için girdiği Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’nda, daha evvelden yapılan tasarlama doğrultusunda, başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürülmüştür. Cesedi, boğularak yine evvelden yapılan tasarlama doğrultusunda parçalanarak yok edilmiştir.” ifadeleri kullanılmıştı.

öne çıkan haberler

Jennifer Lopez’in pozu olay oldu

Futbol hayatı tehlikede

Emekliye çifte müjde

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: