• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
Suikast timini Selman’ın danışmanı yönetti

Suikast timini Selman’ın danışmanı yönetti

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal,  Suudi Kraliyet  Ailesinden bir takım kişiler, hükümet danışmanları, Batılı yetkililer, aktivistler  gibi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın  basın danışmanı 40 yaşındaki Suud el-Kahtani’nin Kaşıkçı cinayeti için İstanbul’a  gönderilen suikast timini yöneten kişi olduğunu iddia etti.

Haberde, “Kahtani’nin bu cinayetteki olası rolü, Suudi Arabistan’ın  Veliaht Prens’i bu işin dışarıda tutma çabalarını da zora sokuyor.” ifadesi  kullanıldı. Habere tarafından, Prens Muhammed bir taraftan ülkesinde sosyal reformlar  yaparken, Prens’in en yakınındaki isimlerden Kahtani de muhalif seslere karşı  sıfır tolerans politikası yürüttü ve basın danışmanının radarına giren ilk  kişilerden biri Kaşıkçı oldu.

BAZI VAATLERLE DÖNDÜRMEYE ÇALIŞMIŞ

Kahtani, önce Kaşıkçı’nın bazı vaatlerle kandırılarak Suudi  Arabistan’a dönmesini temin etmek istedi ve Suudi gazeteciye “Veliaht Prens  editörlüğünüze değer veriyor. Sizi bitmiş Suudi Arabistan’da görmek istiyor.”  mesajını yolladı. Cemal Kaşıkçı’nın ülkesine dönmemesi üstüne Suudi yönetimi  gazetecinin oğlu Salih’e ülkeden çıkış yasağı koydu ve İstanbul’daki  başkonsolosluktaki cinayet planlanmaya başlandı.

Kaynaklara tarafından, Kaşıkçı’ya İstanbul’daki Suudi Arabistan  Başkonsolosluğu’nda 2 Ekim tarihi için randevu veren konsolosluk görevlisi de  Kahtani ile aralıksız irtibat halindeydi. Prens Muhammed bin Selman’ın en  güvendiği bir öteki isim olan Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Yardımcısı General  Ahmed el-Assiri de Kahtani’den aldığı emir doğrultusunda suikast timini topladı.

KAHTANİ VE ASSİRİ GÖREVDEN ALINMIŞ

Suikast timinin İstanbul’a bu vesileyle kullandığı ve Prens Muhammed bin  Selman’ın ofisi kadar denetim edilen havayolu şirketine ait uçakların  uygulama iznini kabul etme görevinin de Kahtani’de olduğunu vurgulayan kaynaklar,  Kral Selman bin Abdulaziz’in Kaşıkçı cinayetine ilişkin Türk yetkililerin  topladığı deliller hakkında bilgilendirildikten sonra hem Assiri’yi keza de  Kahtani’yi görevden aldığını belirtti.

derhal her iki yetkilinin de soruşturma altında olduğunu aktaran  kaynaklar, ne Kahtani ne de Assiri’nin tutuklandığını açıklama etti.

Kahtani’nin yerli basın üzerindeki kontrolü artırdığı, ayrıca sosyal  medyada yazılanların yoklama edilmesi için 3 bin kişiden oluşan bir heyet  kurduğunu dile getiren kaynaklar, Kahtani’nin kadın hakları savunucularını  susturmak için de kampanya yürüttüğü bilgisini paylaştı.

Hem kaynaklar, Katar krizi, bayan hakları aktivistlerinin  susturulması gibi Muhammed bin Selman’ın en ihtilaflı kararlarına Kahtani’nin  öncülük ettiğini kaydetti.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın  İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonradan haber alınamamıştı. Suudi Arabistan  yönetimi 18 gün sonradan gazeteci Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü kabul  etmek zorunda kalmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise “Maktul Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde, evlilik işlemleri için girdiği Suudi  Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu’nda, daha önceden yapılan planlama  doğrultusunda, başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürülmüştür.  Cesedi, boğularak yeniden önceden yapılan planlama doğrultusunda parçalanarak yok  edilmiştir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: