• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Su Kaynaklarının Kesilmesi Nedeniyle Eber Gölü Haritadan Silindi

Su Kaynaklarının Kesilmesi Nedeniyle Eber Gölü Haritadan Silindi

Afyonkarahisar il sınırları içerisinde bulunan Eber Gölü, su kaynaklarının kesilmesi üstüne adamakıllı kurudu. Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde yer alan Eber Gölü, Sultan Dağları ve köylerin aralarında yer alıyor. Sazlardan ve kamışlardan oluşan gölden geçimini sağlayan civar köy halkı, yaşanan negatif durum karşı ne yapacağını şaşırdı. Zira gölden elde edilen kamışlar yalıtım malzemesi olarak yurt dışına ihraç edilirken, köy halkı balıkçılık yaparak da ekonomisine katkı sağlıyordu. Haritadan resmi olarak silinen göl, baştan eski günlerine dönmeyi bekliyor.

“EN AZINDAN TARIMA AÇILSIN”

Göle hudut olan Derekarabağ Köyü’nün Muhtarı Yaşar Kandemir, en azından alanın tarıma açılmasını istedi. Köylünün geçinmekte zorlandığını kaydeden Kandemir, “Sultan Dağı ve Afyonkarahisar kadar sular geliyordu fakat önünü kestiler. Gölet ve baraj yaptılar. Gölün tüm kaynaklarını kestiler. Su gelmiyor hiçbir yerden. Sadece yağmur yağarsa geliyor. Balık, balıkçılık bitti, hiçbir şey kalmadı. Yalnızca saz türü var şu an. Burası tarıma elverişli en azından tarıma açılsın. en düşük burada 10 bin dekar arazi var. Çöl oldu burası. Tarla sahibi olmayan onlarca kişi var onlara verseler herkes eker kazanır” dedi.

“EBER GÖLÜ BU YIL KAN AĞLIYOR”

Gölden üretilen sazları ve kamışları yurt dışına pazarlayan Habib Pınar ise, “Burada balıkçılıkta vardı, alabalık da vardı. Ben az çok 15 yıldır kamış ihracatıyla uğraşıyorum. 4 sene evvel kendi şirketimi kurdum. Burada 13 köy bu çatı kamışından yararlanıyor. Biz bu malların Avrupa ülkelerine ihracatını yapıyoruz. Buradaki vatandaş bundan geçimini sağlıyor. Kadınlar da meslek sahibi oluyor, işsiz kimse kalmıyor. Hayvancılık da var ama ağırlıklı burası gölden geçimini sağlıyor. Eber Gölü’nden geçinen 4 belediye ve 13 köy var. Eber Gölü bu yil kan ağlıyor. Bir yangın çıkmış olsa vatandaş aç kalacak. Çalışacak hiç meslek sahası yok, tarımsal bölge yok, sulama yok, bizlerin bir uçtan bir uca geçimini sağlama sağlıyorlar. Biz arabulucu oluyoruz. Tarım sahası değil burada. Çoluk çocuk mahvoluyor. Kütahya tarafından Eber Gölü’ne gelen su kaynakları var. Devletimiz bir el atarsa onları buraya ilave ederlerse bu göl kurtulur. Bu göl kurtulursa vatandaşta kurtulur. 20 bin, 30 bin insan buradan fabrika gibi ekmek yiyor. Eğer bizler de olmasak bu köylünün hali baskı. Bu yil kamış var fakat yağmur olmazsa seneye olmaz. Burası geçen sene suydu bu yil hiç yok yani adamakıllı kurudu. Eber Gölü’nden Türkiye’ye döviz geliyordu. Avrupa’ya ihracat edip ülkemize döviz getiriyorduk” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: