• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Star Rafineri, Türkiye’nin İlk Özel Endüstri Bölgesi İlan Edildi

Star Rafineri, Türkiye’nin İlk Özel Endüstri Bölgesi İlan Edildi

İzmir Aliağa’da açılan Star Rafinerisi, Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye’nin birincil özel endüstri bölgesi duyuru edildi.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR’ın iştiraki SOCAR Türkiye göre yapı edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla dün açılışı yapılan Star Rafinerisi ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan izah etme geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İzmir-Aliağa’da açılan Star Rafinerisi, Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye’nin birincil özel endüstri bölgesi duyuru edildi. Socar Turkey Enerji AŞ’nin 2 milyar doları bulması beklenen yatırımı bürokratik engellere takılmadan gerçekleşebilecek. “

ENDÜSTRİ BÖLGESİ OLMANIN YATIRIMCILARA SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

“Projesine göre bölgenin yatırımlara hazırlanmış ışık halkası gelmesi için gereken altyapıya ilişkin masraflar Bakanlık göre karşılanabilir. (Yalnızca Yönetici Şirket kadar yönetilen Karma/Uzmanlaşma Endüstri Bölgelerine sağlanan bir avantajdır. Münferit Yatırım Yeri ve Özel Endüstri Bölgelerindeki bütün altyapı harcamaları başvuru formu sahibi kadar karşılanır.)Bakanlık göre özel mülkiyete konu alanlar kamulaştırılabilir.Projesine göre kamulaştırmaya ilişkin masraflar da Bakanlık göre karşılanabilir.Halihazır harita, jeolojik-jeoteknik etüt raporu, imar ve parselasyon planları, altyapı ve üstyapı projeleri Bakanlık tarafından onaylanır. Bu işlemler için herhangi bir layık alınmaz.Yapı ruhsatı, inşa yararlanma izni ve iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı Bakanlık tarafından verilir. Laf konusu izin ve ruhsatlar için herhangi bir harç alınmaz. Yatırım için gerekli ‘ÇED Gerekli Değildir’ ya da ‘ÇED Olumlu’ kararı en geç 2 ay içerisinde verilir.Bakanlık göre bahşedilen tasdik ve izinler ile ÇED izni dışındaki yatırımın tamamlanıp tesisin üretime geçebilmesi için alınması gereken öteki müsade, onay ve ruhsatlar ilgili kurumlarca 15 gün içinde verilir.Hazine arazileri üstünde 49 yıllığına irtifak hakkı veya kullanma izni verilir. (Endüstri Bölgesi açık havada bu vakit azami 30 sene olarak uygulanmaktadır.) İrtifak hakkı ya da kullanım izni bedeli, taşınmazın emlak vergisine başlıca asgari metrekare bölüm değeri toplamının binde beşi (stratejik yatırım olması durumunda binde biri) oranında belirlenir. (Endüstri Bölgesi dışarıya rayiç bedelin minimum yüzde ikisi olarak uygulanmaktadır. Endüstri bölgesi dışındaki define arazilerine tarafından minimum 8 kat daha indirilmiş irtifak hakkı tesis edilebilmektedir.)Yatırım Teşvik Belgesi alan yatırımlar, vergi indirimi ve sigorta primi patron hissesi desteği açısından bulundukları bölgenin bir daha aşağı bölgesinde sağlanan oran ve sürelerde bu desteklerden yararlanabilir.Bölge içerisinde yer alan bütün binalar emlak vergisinden muaftır. Arsaların tahsisine ilişkin olarak düzenlenen sözleşmeler ve taahhütnameler damga vergisinden muaftır.Bölgede bulunan gayrimenkullerin ifraz veya taksim ya da birleştirme işlemleri, söz konusu bölgelerde bulunan arsaların tahsisi sebebiyle şerhi gerektiren işlemleri ile bu arsa ve üzerine yapı edilen binaların tahsis edilene tahsis ve tescil işlemleri ve cins değişikliği işlemleri harçtan muaftır.4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu 4Ç Maddesi gereği Özel Endüstri Bölgelerine ilişkin olarak Cumhurbaşkanınca ek teşvikler belirlenebilir. (Sadece Özel Endüstri Bölgesine sağlanan bir avantajdır. Diğer sanayi bölgelerindeki yatırımcılar mevcut Yatırım Özendirme Kararı çerçevesinde teşviklerden yararlanabilir.)”

YILLIK 10 MİLYON TON HAM PETROL İŞLEME KAPASİTESİNE SAHİP

Türkiye’de hakiki sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri’nin yapım aşamasında 19 bin 500 kişiye istihdam sağlanırken, işletme döneminde ise bin 100 kişiye istihdam sağlanacak. Türkiye’nin bitmiş petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’ini kimsesiz karşılayacak olan STAR Rafineri, bununla beraber Türkiye’nin birincil Stratejik Özendirme Belgesini bölge şirket olma özelliğini taşıyor.Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip STAR Rafineri’de yılda 4,8 milyon ton dizel ve 1,6 milyon ton naftanın yanı sıra ülkemizdeki cari açığın kayda değer bileşenlerinden olan jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünlerinin de üretimi gerçekleştirilecek.

RAKAMLARLA STAR RAFİNERİ

STAR Rafineri, petrol ürünleri ithalatında her sene 1,5 milyar dolar tasarruf sağlayacak. Türkiye’nin tamamlanmış petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’ini tek başına karşılayacak. Günde 214 bin varil çiğ petrol işleme kapasitesi, günlük 34 bin metreküp çiğ petrol işleme kapasitesi ve bin 640 milyon metreküp depolama kapasitesi bulunacak. Yılda 4,8 milyon ton düşük kükürtsü motorin, yılda 1,6 milyon ton jet yakıtı, yılda 1,6 milyon ton nafta, yılda 300 bin ton LPG üretecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: