• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Soylu İranlı mevkidaşını kabul etti

Soylu İranlı mevkidaşını kabul etti

Asilzade, İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Misafir Bakanın Asalet Defteri’ni imzalamasının ardından makamda görüşmelere devam edildi.

Aristokrat burada yaptığı konuşmada, mevkidaşını Türkiye’de görmekten onur duyduğunu, İran ile Türkiye aralarında tarihi bağların olduğunu, iki ülkenin özellikle son iki yılda meslek birliği ve mesuliyet dahilinde önemli adımlar attığını açıklama etti. 

Bakanlar düzeyindeki sıkı iş birliğinin yanı sıra aynı zamanda bakan yardımcıları ile güvenlik, jandarma ve göç konusunda benzer iş birliğinin sürdüğünü anlatan Asilzade, bu ilişkinin son dönemde üst düzeye ulaştığını söyledi.

Terör, uyuşturucu, yamalı göç, kaçakçılık, hudut güvenliği gibi konularda iki ülkenin ortak çaba sergilediğini andıran Aristokrat, bu konuların heyetlerarası görüşmelerde de ele alınacağını dile getirdi. 

Türk heyetlerinin İran temasları sırasındaki misafirperverlikleri nedeniyle davetli mevkidaşına teşekkür eden Soylu, “Her kuvvet dönemde iki taraflı iş birliğimiz ve adımlarımız, bizleri ayrıca umutlandırmış ayrıca cesaretlendirmiş hem de kuvvetlendirmiştir.” diye konuştu.

İran İçişleri Bakanı Fazlı

Bakan Abdurrıza Rahmani Fazli ise İran ve Türkiye İçişleri bakanlıkları arasındaki ilişkileri yakından peşine düşüp takip ettiği için Asilzade’ya teşekkür etti.

İran milleti, hükümeti ve aynı zamanda dini liderinin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda ciddi olduğunu açıklayan Fazli, “Bütün koşullarda iki ülkenin ilişkilerinin daha da güçlendirilmesi bizim ülkemizin önceliklerinden biridir.” dedi.

“Meslek birliklerinin yanı sıra iki bakanlık olarak daha öbür alanlarda da ilişkilerimizi geliştirmeye yönelik mücadele göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.” diyen Fazli, şunları kaydetti:

“Yöresel konular iki ülkenin İçişleri Bakanlığının gündemine alınabilir. Biz yöresel konularda da anlaşmaya varılmış olarak müşterek işler yapabiliriz. Eğer biz özellikle bölgesel konularda da ilişkilerimizi takviye edersek ve öteki ülkelerin de konuya dikkatini çekmeyi başarırsak, onların da bizimle iş birliği içerisinde olmalarını sağlayabilirsek ayrıca güvenlik alanında keza de ekonomi ve siyasi konularda daha fazla ilerleme gösterebiliriz. 

Biz tam anlamıyla buna inanıyoruz. Bölgesel konular bölgedeki ülkelerin eliyle çözülmelidir. Türkiye’yi bölgemizdeki en kayda değer en etkin ülkelerden biri olarak görüyoruz. Ziyaretler ve toplantıların düzenlenmesi iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi ve iki ülke halkının kolaylık seviyelerinin daha da artmasına asistan olur.”

Kabulün peşinde iki bakan başkanlığında heyetlerler arası röportaj basına kapalı devam etti. 

öne çıkan haberler

Jailson’da korkutan şüphe

Makyajı silince reel ortaya çıktı

Tarkan’dan eşine yasak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: