• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Son Dakika… Trafik Kanunu’ndaki değişiklik komisyondan geçti

Son Dakika… Trafik Kanunu’ndaki değişiklik komisyondan geçti

TBMM İçişleri Komisyonu, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri taşıyan, yabancıların Türkiye’de meslek ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’ni kabul etti.

Teklife göre, 45 yaşından gün almamış başpolis ve kıdemli başpolisler, gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olmaları ve eğitimlerini tamamlamaları halinde “komiser yardımcısı” olabilecek. Başpolis alımı sonlandırılacak. Sahil Güvenlik Komutanı ve Emniyet Genel Müdürüne de güç komutanları, Jandarma Genel Komutanı, orgeneral ve oramirallere uygulandığı şekilde yurtdışı tahsis yolculuklarında, 1. derslik üzerinden yol gideri ödenecek.

Kalkınmada birinci derecede öncelikli illerde terörle uğraş dahilinde operasyonel faaliyetlerde destek zorlama olarak geçici görevlendirilen Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli, Harcırah Kanunu’ndaki, “geçici atama gündeliğinin verilebileceği azami vakit” hükmünden istisna tutulacak.

Adıyaman merkez, Samsat, Kahta ilçeleri ve çevresinde 24 Nisan 2018’de ve Muğla’nın Ula ilçesinde 2017’de meydana gelen depremde zarar görebilen afetzedelere, Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun hükümlerine tarafından yardım yapılacak.

Külüstür araçlarla trafiğe çıkanlara suç oluşturan

Karayolları Genel Müdürlüğü görevlilerine, kendi yoklama istasyonlarında, kamyon, cazibeli ve otobüs cinsi araçları kilometre saati ve zaman yönünden denetleyebilme ve ceza tutanağı düzenleme yetkisi verilecek.

Genel Müdürlüğü tartma ve boyut yönünden denetime tabi tuttuğu araçları, kilometre saati ve alıştırma-dinlenme süreleri yönünden denetleyebilecek, trafik yönetimle ilgili para cezası karar tutanağı düzenleyebilecek. Tescil Belgesi, Tescil Plakası almadan ve hurdaya ayrılan araçlarla karayollarına çıkan sürücülere, bin 2 lira yönetimle ilgili para cezası kesilecek.

Hurdaya çıkarılmış araçların karayolunda sürülmesi yasaklanıyor. Sürüldüğünün tespitinde, sürücüsüne 2 bin 18 lira idari para cezası verilecek ve araçlar trafikten men edilecek. Mülki amir, aracın mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verebilecek.

Çakar lamba kullananlara bin 2 lira ceza

Çakar lamba, siren ve benzeri aydınlatılmış veya sesli cihazlar, mevzuatta belirlenenler araçların dışında kullanılamayacak. Buna uymayanlara bin 2 lira yönetimsel para cezası uygulanacak.

Şoför, vasıta sahibi değilse ayrıca tescil plakasına da canice kesilecek. Bir sene içinde 3 kez ihlal halinde araçlar, 15 gün trafikten men edilecek.

Araçlar üzerinde mevzuata uygun bir şekilde yapılan her türlü değişiklik, işleten kadar 30 gün içerisinde araç kayıt belgesine işlettirilecek. Bunu yerine getirmeyenler, 108 lira idari para cezasına çarptırılacak.

Mevzuata uygun olarak yapıldığı belgelenemeyen teknik değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması halinde bin 2 lira yönetimsel para cezası uygulanacak.

Muayenesiz araçlarda suç oluşturan artıyor

Muayenesiz araçların trafikte kullanımını alıkoymak amacıyla 108 lira olarak uygulanan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak.

Bahşedilen vakit sonunda muayenesini yaptırmayanlar ile emniyetsiz raporu verilen araçlarla trafiğe çıkanlara, 488 lira canice kesilecek.

Trafik kazası, arıza halleri, ivedi destek, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel emniyet ve asayişin sağlanması gibi durumlar haricen emniyet şeritleri ve banketleri kullanılamayacak.

Sürücüler, trafiği aksatacak ya da tehlikeye sokacak şekilde art arda birden artı şerit değiştiremeyecek, tek yönlü karayollarında araçlarını zıt istikamette süremeyecek.

Kamyon ve tırlarda güvenlik şerit ihlaline 488 lira yönetimle ilgili para cezası, trafiği aksatacak ya da tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme veya ters yönde araç sürme gibi ihlaller için ise bin 2 lira yönetimsel para cezası getirilecek.

Sol şeridi kesintisiz işgal eden kamyon ve albenili sürücülerine, bin 2 lira yönetimsel para cezası kesilecek.

Kırmızı ışık ihlalinde ehliyete el konulacak

Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir sene içinde ilk olarak üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kere üç kez ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha pozitif kere üç defa ihlal ettiği saptama edilenlerin 60 gün süreyle şoför belgeleri alınacak.

İki ve daha pozitif defa ehliyet geri alınanlar, psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek. sürücü belgesi almasına engeli olmadığı anlaşılanlara trafik yönetimle ilgili para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek.

Sürat sınırını yüzde 50’den artı aşanlara da canice

Sürat sınırlarında uygulanan “yüzde 10-30” ve “yüzde 30 üzeri” şeklinde uygulanan 2 derece derece yaptırım, “yüzde 50’den fazlası” şeklinde 3’e çıkarıldı.

Sürat sınırını yüzde 10-30 aşmada 235, yüzde 30-50 aşmada 488, yüzde 50’den artı aşmada ise bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

İhlalin 1 sene içerisinde beş kez yeniden etmesi halinde, sürücü ehliyeti 1 yıl süreyle alınacak. 5 sene içinde bu kapsamda sürücü belgesi ikinci kere geri alınanlara, “sürücü belgesi iptali” yapılacak.

Bu kişiler psiko-teknik değer biçme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde şoför kurslarına katılarak, yeniden ehliyet alabilecek.

Spin ve drifte de canice

Ahali arasında “spin” ya da “drift” denilen; el freni çekilmesi veya diğer yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştiren ya da kendi civarda döndürenler için 5 bin 10 lira idari para cezası uygulanacak, ehliyet 60 gün zaman ile geri alınacak.

Bu kişilere, psiko-teknik değerleme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde ehliyet iade edilecek. Vasıta 60 gün süre ile trafikten men edilecek, son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye doğru 5 yıl içinde bu madde zarfında ehliyet ikinci kez geri alınanların sürücü belgeleri iptal edilecek.

Bu kişiler, psiko-teknik değer biçme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü kurslarına katılarak, baştan sürücü ehliyeti alabilecek.

Yayalara geçiş hakkı

Yayaların, geçişlerde araçların hız ve uzaklığını göz önünde bulundurma yükümlülüğü kaldırılıyor. Seyir halinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullananlara verilen 108 lira olan yönetimle ilgili para cezası, 235 liraya çıkarılacak. Sürücülere, durarak yayalara birincil geçiş hakkı verme zorunluluğu getirilecek. Sürücüler, veya mektep geçitlerinin yanı sıra kavşak giriş ve çıkışlarında da yavaşlayacak. Uymayan sürücülere uygulanan para cezası 235 liradan 488 liraya çıkarılacak.

İzinsiz veya illegal gezgin taşımacılığıyla uğraş

İzinsiz ya da usulsüz yolcu taşımacılığı (korsan nakliyecilik) ile mücadele zarfında aracı, kayıt amacı dışarıya veya istikamet dışarıda kullananlara 15 gün men ve bin 2 lira, izin/ruhsatta açıklanmış faaliyet konusu dışarıya yolcu taşıyanlara 30 gün men ve 2 bin 18 lira, çalışma izni/ruhsatı almadan gezgin taşıyanlara 60 gün men ve 5 bin 10 lira, çalışma izninin/ruhsatının süresi bittiği halde yolcu taşıyanlara ise bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

Bu fiillerin geriye doğru bir sene içinde tekrarı halinde, yönetimle ilgili para cezaları iki kat şeklinde kesilecek. Abartı egzoz kullananlara cezai yaptırım getirilecek. Yapılan değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması durumunda, yönetimle ilgili para cezası bin 2 lira olarak uygulanacak. Araç mevzuata uygun duruma getirilinceye dek trafikten men edilecek.

Astsubaylığa geçiş yaş sınırı

Teklife kadar, uzman jandarmaların astsubaylığa geçiş yaş sınırı 31’den 35’e çıkarılacak. Terörle daha etkin uğraş edilebilmesi amacıyla Terörle Çaba Kanunu kapsamındaki suç faillerinin yakalanabilmesine yardımcı olanlara ya da yerlerini, kimliklerini bildirenlerin yanı sıra suçun ortaya çıkarılmasına ya da delillerin ele geçirilmesine asistan olanlara da para ödülü verilebilecek.

Emniyet soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevlendirilen birimler, emniyet soruşturması ve kayıtlar araştırması dahilinde bakanlıklar ile ulus kurum ve kuruluşlarının arşivlerinden ve elektronik veri işlem merkezlerinden bilgi ve belge almaya, cumhuriyet savcılıkları ve mahkemelerce yapılan soruşturma ve kovuşturma sonuçlarını almaya yetkili olacak.

Meralarla ilgili tasarruflarda asayiş yönünden daha etkin kararlar alınması amacıyla mera komisyonunda, genel kolluk biriminde görevli bir vekil de yer alacak. Yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları da Vilayetler Birliğine üye olabilecek.

Yabancılara kimlik numarası

Türkiye’de ikamet etmeyen yabancılara da tanıdık olmayan kimlik numarası verilecek. e-Devlet üzerinden yürütülen meslek ve işlemlerde bu numara alınacak. Kaçakçılıkla uğraş kapsamında soruşturma ve operasyon sürecinin yakalama dışındaki öteki aşamalarında bulunan personel de ödüllendirilecek.

Soruşturmalarda iletişimin tespiti, dinlenmesi, kayda alınması, sıcacık soruşturmacı ve teknik araçla izleme tedbirlerinde görevlendirilmek ya da data birleştirme, analiz, değer biçme, maddesel takip veya planlama veya sevk yöneticilik çalışmalarında bulunmak suretiyle katkı sağlayanlar da ikramiye alabilecek.

Anlayışlı Olmak gazı ile ilgili düzenleme

Düzenlemeyle solumak, koklamak yoluyla ya da başka bir şekilde kişilerde tiryakilik yapabilen kavramak gazının da hangi amaçla olursa olsun, çocuklara satılması ya da verilmesi yasaklanıyor.

Genel kolluk hizmeti veren personele disiplin ya da aylıktan kesme cezası verilecek fiiller genişletiliyor. Şapkasız göreve çıkmak, kılık kıyafetine itina göstermemek, uyuşturucu maddeyi özendirmek, hukuki olmayan iki taraflı bahis oynamak, fuhşa teşvik eden, bunun yolunu kolaylaştıran ya da arabuluculuk edenlerle irtibatlı almak cinayet dahilinde alınıyor.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yer alan Derecik beldesi ilçe olacak.

bu vesileyle CHP’nin, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin yeni madde ihdasını taşıyan önergesi kabul edilmedi.

öne çıkan haberler

Cengiz Ünder için rekor aidat!

Burak ve Emre’den Arda Turan açıklaması!

Dünyayı gezdiler, Bilecik’te buldular

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: