• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Son Dakika! Merkel’den Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Son Dakika! Merkel’den Suudi Arabistan’a Yaptırım Sinyali

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluk binasında öldürülmesiyle ilgili izah etme yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suudi Arabistan’a yaptırım uygulayacaklarının sinyalini vererek, ”Şu anki şartlar altında Suudi Arabistan’a silah satışı yapılamaz.” ifadelerini kullandı.

3 ÜLKEDEN ORTAK DUYURU

ÖTE TARAFTAN, İngiltere, Almanya ve Fransa, Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili açıklamasına ilişkin müşterek bir duyuru yayımladı. Bildiride, “Hiçbir şey bu cinayeti haklı gösteremez ve biz bunu en zinde şekilde kınıyoruz” denilen bildiride, “2 Ekim’de tamamen ne olduğunun aydınlatılmasına acele gereksinim var. Suudi soruşturmasında şimdiye kadar sunulan hipotezlerin inandırıcı olması için olgularla desteklenmesi gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

“EN DINÇ ŞEKİLDE KINIYORUZ”

Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda barbar bir şekilde hayatını kaybettiğinden uzun süredir korkulduğu ancak bunun doğrulanmasının gerçi bir şok etkisi yarattığı belirli bildiride, “Hiçbir şey bu cinayeti haklı gösteremez ve biz bunu en dinç şekilde kınıyoruz.” denildi.

Bildiride, İngiltere, Almanya ve Fransa için gazetecilerin açıklama özgürlüğünü korumanın en önemli öncelikler arasında yer aldığına dikkat çekilerek, “Gazetecilere karşın tehdit, saldırı ve cinayetler hiçbir şart altında kabul edilemez ve bunlar her üç ülke için bir endişe nedenidir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

“Suudi Arabistan’ın birincil bulgularını paylaştığı açıklamasını not ediyoruz.” denilen bildiride, şunlar kaydedildi:

“NİHAİ KARARIMIZI VERECEĞİZ”

“Oysa 2 Ekim’de bütün olarak ne olduğunun aydınlatılmasına ivedi ihtiyaç var. Suudi soruşturmasında şimdiye değin sunulan hipotezlerin inandırıcı olması için olgularla desteklenmesi gerekiyor. Gerçeğin detaylı, şeffaf ve inanılır bir şekilde ortaya çıkarılması için uğraş gösterilmesine yönelik ihtiyacın ve beklentinin altını çiziyoruz. Ne olduğuna dair daha fazla açıklamanın inanılırlığına ve böyle utanç verici bir olayın katiyen tekrarlanmayacağı ve tekrarlanamayacağına dair inancımıza dayalı olarak nihai kararımızı vereceğiz.”

Her üç ülkenin de bu konuda Suudi Arabistan ile temas halinde kalacağına vurgu yapılan bildiride, bu ülkeyle ilişkilerin niteliği ve öneminin, tüm tarafların ortak tabi oldukları uluslararası hukuk normlarına ve değerlerine gösterilen saygıya emrindeki olacağı belirtildi.

Suudi Arabistan'dan Kaşıkçı'nın Cesediyle İlgili Açıklama: Nerede Olduğunu BilmiyoruzSuudi Arabistan’dan Kaşıkçı’nın Cesediyle İlgili Açıklama: Nerede Olduğunu Bilmiyoruz
Konsoloslukta Öldürülen Gazeteci Kaşıkçı, Türkiye'yi Yeni Ortadoğu'nun Temeli Olarak GörüyorduKonsoloslukta Öldürülen Gazeteci Kaşıkçı, Türkiye’yi Yeni Ortadoğu’nun Temeli Olarak Görüyordu
İstanbul Valiliğinden Kaşıkçı'nın Nişanlısı İçin Koruma Kararıİstanbul Valiliğinden Kaşıkçı’nın Nişanlısı İçin Koruma Kararı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: