• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Son Dakika! Hükümetten Akdeniz’de Türk Gemisini Taciz Eden Yunanistan’a Sert Tepki: Uzak Dursun

Son Dakika! Hükümetten Akdeniz’de Türk Gemisini Taciz Eden Yunanistan’a Sert Tepki: Uzak Dursun

Güzelyurt Araştırma Sahası’nda çalışmalarına başlayan Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisini taciz eden Yunan fırkateyni, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına tabi unsurlar kadar engellendi. Konuyla ilgili Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’ndan izah etme geldi. Enerji ve Ast Kaynaklar Bakanlığı göre, “Yunanistan’a ikili ilişkilerin ve iyi komşuluk ilişkilerinin sürmesi adına hukuk dışı kurallara tevessül etmemesi ve bölgedeki gerilimi tırmandıracak her türlü girişimden uzaktan durmasını nasihat ediyoruz” açıklaması yapıldı.

TÜRK GEMİSİ, YUNAN KUVVETLERİ TARAFINDAN TACİZ EDİLMEYE ÇALIŞILDI

Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi Türkiye’nin Akdeniz’deki kıta sahanlığında bugün başlattığı sismik araştırma faaliyeti Yunanistan Deniz Kuvvetleri kadar taciz edilmeye çalışıldı.

“GERİLİMİ TIRMANDIRACAK GİRİŞİMLERDEN UZAKTA DURMASINI TAVSIYE EDİYORUZ”

Enerji ve Alt Kaynaklar Bakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Söz konusu müdahale çabası Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Gemisine refakat eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza emrindeki unsurlarımız tarafından yapılan manevralarla engellenmiştir. Türkiye’nin kendi münhasır idareli bölgesinde milletlerarası hukuka uygun gerçekleştirdiği faaliyetlerin engellenmeye çalışılması milletlerarası hukuk kurallarıyla hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklı haklarını ardına kadar savunmaya devam edecektir. Yunanistan’a ikili ilişkilerin ve iyi komşuluk ilişkilerinin sürmesi adına hukuk dışı kurallara tevessül etmemesi ve bölgedeki gerilimi tırmandıracak her türlü girişimden uzakta durmasını nasihat ediyoruz” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: