Son dakika… Dışişleri Bakanlığı’ndan flaş ABD açıklaması

Son dakika… Dışişleri Bakanlığı’ndan flaş ABD açıklaması

Dıişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere tarafından Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, 1 Kasım Perşembe ve 2 Kasım Cuma günleri aralarında ABD’yi ziyaret ederek  ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Hale ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı John Rood’la bir 

Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı etkinlik raporunda görüşmelerin detaylarından da bahsedildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, 1-2 Kasım tarihleri aralarında Vaşington’u ziyaret ederek ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı David Işık Halkası ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı John Rood ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Görüşmelerde, iki müttefik ülke arasındaki ilişkilerin ve yöresel konulara ilişkin eşgüdümün artırılması imkanları ele gücenmiş, bu bağlamda mevcut işbirliği mekanizmalarının işlevsel ayla getirilmesi üzerinde durulmuştur.

Görüşmelerde, Dışişleri Bakanları arasında daha önce mutabık kalınan Münbiç Yol Haritası gereğince müşterek devriyelerin başlatılmasından duyulan memnun etme dile getirilmiş,  tarafımızdan Yol Haritasının bütün unsurlarıyla uygulanmasının önemi vurgulanmıştır.

Bu bağlamda, ABD’nin PYD/YPG ile angajmanının sonlandırılmasının gerek Türkiye’nin milli güvenliği, lüzum Suriye’de sürdürülebilir barışma ve istikrarın tesis edilmesi bakımından esas bir gereksinim olduğunun altı çizilmiştir.

PYD/YPG’nin geçtiğimiz günlerde Suriye sınırımızda yürüttüğü provokatif faaliyetlere angajman kurallarımız çerçevesinde misliyle karşılık verildiği, sınırımızın ötesindeki terör faaliyetlerini kim olursa olsun tolere etmeyeceğimizi söylemiş olduğumuz ifade edilmiştir.

Keza, ilk olarak elebaşıları elde etmek üzere,  ABD’deki FETÖ mevcudiyetine ilişkin hassasiyetlerimiz her yerde aktarılmış, yakın zamanda bu konuda fiziksel adımlar atılması beklentimiz kayda geçirilmiştir.”

öne meydana çıkan haberler

Futbol hayatı tehlikede

Jennifer Lopez’in pozu durum oldu

Yüzlerce kedisi var

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: