• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Son dakika… Bakanlıktan valiliklere ‘taksici’ talimatı

Son dakika… Bakanlıktan valiliklere ‘taksici’ talimatı

İçişleri Bakanlığı’ndan, kısa mesafede gezgin almayan, taksimetre açmayan, artı ödenti edinmek için güzergahı uzatan taksicilerle ilgili büyüyen vatandaş şikayetleri üstüne, düğmeye basıldı. Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesine kadar vatandaşı mağdur eden taksiciler için, valiliklere “genel emir” sonuç konusunda direktifler verdi. Genel emre uymayanlar hakkında, gerekli adli ve idari işlemlerin uygulanması istendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı 81 il valiliğine gönderilen genelgede, ticari taksilerde seyahat eden yolcuların güvenilir hizmet almalarını temin etmek ve yaşanabilecek sorunları en aza indirmek için gerekli tedbirlerin alınması istendi. Genelgede özellikle son dönemde vatandaşlardan, bazı ticari taksi şoförleri ile ilgili kısa ve fazla uzun mesafe veya negatif hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığı, ödeme konusunda (madeni para) sorun çıkardığı, tanıdık olmayan turistler başta almak üzere öbür şehirlerden gelenlerin gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat bilerek ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek vergi talep ettiği, pazarlık usulü ile taksimetre kullanmaktan imtina ettiği, vasıta içerisinde yüksek sesle müzik dinlediği, seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynadığı, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcuları rahatsız ettiği, vasıta içerisinde sigara içtiği, alkollü iken araç kullandığı, uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunduğunu yönünde şikayet ve talepler geldiği belirtildi.

Gelen bu şikayetler üstüne Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesinde bulunan “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve öteki mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri gerçekleştirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler” hükmüne istinaden, valiliklere “genel dikte” sonuç talimatı verdi.

Valiliklerce çıkarılacak “genel emirde”, vatandaşların huzur ve güvenliği için il sınırları içinde ticari taksi şoförlerinin uymaları gereken kurallar şu şekilde sıralanacak:

Kısa veya fazla uzun uzaklık ile olumsuz hava koşullarında veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almaktan kaçınılmayacak. Ödeme konusunda madeni para gibi sebeplerden nedeniyle sorun çıkarılmayacak. Özellikle tanıdık olmayan turistler öncelikle edinmek üzere öbür şehirlerden gelen vatandaşları gidecekleri adresleri bilmemelerini fırsat kasıtlı olarak ulaşım güzergahını uzatarak yolculardan yüksek aidat talep edilmeyecek. Seyir halindeyken cep telefonu kullanılmayacak. Araçlar ihmal edilmiş ve/ya da kirli olmayacak. Vasıta içerisinde yüksek sesle müzik dinlenilmeyecek. Seyir halindeyken cep telefonu ile oyun oynanmayacak, uzun süreli yüksek sesle konuşarak yolcular rahatsız edilmeyecek. Vasıta içerisinde sigara içilmeyecek. Uygunsuz tutum ve davranışlarda bulunulmayacak. Araçta pazarlık usulü gezgin taşınmayacak. Alkollüyken araç kullanılmayacak.

Bu kurallara uymayan şoförlerin saptama edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve yönetimle ilgili operasyon yapılacak ve gerekli idari para cezası uygulanacak.

öne meydana çıkan haberler

İtalyanlar Trezeguet’yi duyurdu

Büyük bomba! Zico ve Alex

Tarkan’dan eşine yasaklanmış

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: