• DOLAR
  5,2839
  % -0,37
 • EURO
  6,0005
  % -0,06
 • ALTIN
  227,8397
  % 1,10
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Son dakika: ABD, iki Türk bakanı yaptırım listesinden çıkardı

Son dakika: ABD, iki Türk bakanı yaptırım listesinden çıkardı

Rahip Brunson’ın yargılanması sürecinde ABD bir

Iki Taraflı açıklamaların yanı sıra süreçte ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan iki defa telefonda görüştü. İki ülkeden yapılan açıklamalarda yaptırımların kaldırılacağı mesajı da verilmişti.

“Yaptırımlar kaldırıldı”

Hürriyet’in haberine kadar; son olarak 29 Ekim Pazartesi günü ABD yaptırımları kaldıracağını Türkiye’ye iletti. Dün de ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesine özel olarak bu konu ele alındı.

Açıklamaların Türkiye saati ile saat 16.30’da iki ülke göre aynı zamanlı yapılmasına karar verildi. Bu kapsamda ABD Süleyman Soylu ve Abdulhamit Gül hakkındaki, Türkiye ise Zinke ve Sessions hakkındaki yaptırım kararlarını kaldırdı. Kaynaklar, iki ülke arasında normalleşme sürecinde diğer bazı adımların da gündemde olduğu bilgisini verdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD’li Bakanlara uygulanan yaptırımların kaldırılmasına ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:

“Amerika Birleşmiş Devletleri (ABD) Define Bakanlığı’nın 1 Ağustos 2018 tarihinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Asilzade ve Hak Bakanı Sayın Abdülhamit Gül hakkında aldığı yaptırım kararına, diplomatik teamüllerin esasını oluşturan mütekabiliyet ilkesinin gereği olarak aynıyla mukabele etmiştik.  ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Emniyet Bakanı Kirsjten M. Nielsen ile ilgili olarak yaptırım uygulanması kararı almıştık. 

ABD Define Bakanlığı’nın İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Asilzade ve Yargı Bakanı Sayın Abdülhamit Gül’e karşın yaptırım kararını kaldırmasına paralel olarak, ABD Yargı Bakanı Jeff Sessions ile ABD İç Güvenlik Bakanı Kirsjten M. Nielsen’e uygulanan; Türkiye’ye giriş yasağı, ülkemizdeki malvarlıklarının bloke edilmesi ve ülkemizdeki reel ve tüzel kişilerin adıgeçenlerle her türlü mali operasyon gerçekleştirmesinin ve ticari ilişkide bulunması yasağı kaldırılmıştır.” 

öne meydana çıkan haberler

Yüzlerce kedisi var

14 saatte pişiyor

Jennifer Lopez’in pozu durum oldu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: