• DOLAR
  5,3302
  % 0,22
 • EURO
  6,0486
  % 0,13
 • ALTIN
  226,8509
  % -0,00
 • BIST
  103.329
  % 0,81
Snowden: Kaşıkçı İsrail casus yazılımıyla takip edildi

Snowden: Kaşıkçı İsrail casus yazılımıyla takip edildi

Rusya’da “meçhul bir yerden” İsrail’in başkenti Tel Aviv’de düzenlenen konferansa video konferans yoluyla katılan Snowden, dünyadaki ajan yazılımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MUHALİFLERİ PEŞINE DÜŞÜP TAKIP İÇİN KULLANDILAR

Snowden, İsrailli NSO Group gibi bazı yazılım firmalarının hükümetlere sattıkları casusluk programlarının muhalifleri takip etmek için kullanıldığını belirtti.

Kaşıkçı cinayetine de değinen Snowden, “Suudiler, Kaşıkçı’nın randevu alması nedeniyle konsolosluğa gideceğini kuşkusuz biliyordu ama nasıl onun niyetini ve planları bilebiliyorlardı?” diye sordu.

Snowden: Kaşıkçı İsrail casus yazılımıyla takip edildi

KAŞIKÇI’NIN SÜRGÜNDEKİ ARKADAŞI DA PEŞINE DÜŞÜP TAKIP EDİLDİ

Cinayete ilişkin daha önce de dile getirilen bir iddiayı tekrarlayan Snowden, Kaşıkçı’nın Kanada’da sürgünde olan bir arkadaşının telefonuna NGO’ya ait Pegasus isimli ajan programının yüklendiğini ileri sürdü.

Arkadaşının telefonuna yüklenen program tamamen Suudilerin Kaşıkçı hakkında bilgi topladığı iddiasında bulunan Snowden, “Hakiki şu ki onlar (Suudiler), İsrailli şirket kadar yazılan bir program bir uçtan bir uca onun (Kaşıkçı) birkaç arkadaşını takibe aldı.” ifadesini kullandı.

Snowden: Kaşıkçı İsrail casus yazılımıyla takip edildi

DÜNYANIN EN KUVVETLI MOBİL CASUS YAZILIMI

Kanada’daki The Citizen Lab isimli araştırma grubunun Kaşıkçı cinayetinden bir gün önce yayımladığı rapora kadar, Cemal Kaşıkçı’nın arkadaşı olan ve Kanada’da yaşayan Suudi Arabistan yönetimine karşı taraf aktivist Ömer Abdulaziz’in telefonuna geçen yaz Pegasus casusluk programının yüklendiği saptama edilmişti.

Cep telefonlarının adeta sınırsız gözetimine izin veren Pegasus programı “dünyanın en güçlü mobil casus yazılım uygulaması” olarak gösteriliyor.

NSA’İN SICACIK BİLGİLERİNİ SIZDIRMIŞTI

NSA’nın dar bilgilerini 2013’te basına sızdıran Edward Snowden, siber casusluk skandalına yol açmıştı. Snowden, ABD istihbaratının bütün dünyada milyonlarca kişinin internet ve telefon kayıtlarını izlediğini ortaya çıkarmış, ülkesinde adil yargılanmayacağı inancıyla ABD’yi terk etmişti. Rusya’ya sığınan Snowden’a 2020’ye kadar bu ülkede oturum izni verilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: