• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Şizofreni Hastasının Yazdığı Notlar İstanbul’un Saklı Geçmişini Ortaya Çıkardı

Şizofreni Hastasının Yazdığı Notlar İstanbul’un Saklı Geçmişini Ortaya Çıkardı

İstanbul’da yaşamış şizofreni hastası bir gayri müslim vatandaşın gazete küpürlerinden ve jurnal hayattan derlediği notlar ortaya çıktı. Bursalı antikacının çöpe gidecekken eline geçen notlar, İstanbul’un meçhul 100 takvim tarihine ışık tutuyor.

1850 YILINDAN 1940 YILINA KADAR TUTTUĞU NOTLARLA İSTANBUL’U ANLATIYOR

Notlarda 1850 ve 1940 yılları aralarında İstanbul’un günlük yaşantısı anlatılıyor. Gayri müslim yurttaş, rahatsızlığı dolayısıyla saplantı haline getirip 1850 yılından 1940 yılına değin gazeterden kestiği ve okuyarak tuttuğu notlarla İstanbul’u anlatıyor.

NOTLARDA İSTANBUL’UN BILINMEYEN GEÇMİŞİ SAKLI

Muntazam bir şekilde tutulan notlarda, restoranların kimler kadar kurulduğu, şef ve idarecileri, kimin hangi yemekleri çıkardığı ve kaç paraya sattığı, şehirde kaç tane otel olduğu ve sahipleri tek tek yazılmış. Notlarda, bu otellerin hangi tarihte açıldığı ve hangi baloların düzenlendiği de yazıyor. Ayrıca İstanbul’da kaç tane sinema var, sahipleri kimler, hangi filmler ve gösteriler düzenlendi, bilet fiyatları ne dek gibi daha çoğu malumatın bütün teferruatıyla kaydedildiği notlarda İstanbul’un meçhul geçmişi gizli.

ÇÖPE GİTMEKTEN KURTARILDI, AÇIK ARTTIRMAYLA SATILACAK

Bursalı koleksiyoner Aziz Alçiçek’in eline geçen notlar açık arttırma usulüyle satışa çıkacak. Bu koleksiyonunun nasıl eline geçtiğini anlatan Aziz Alçiçek, “30 yıldır antikayla uğraşıyorum. Koleksiyonerliğimin son 20 yılı efemara ile geçti. Jurnal hayatta kullanılan bütün evraklara efemera deniliyor. Bunun Rumca bir anlamı daha vardır; çöpe gitmekten son anda kurtarılan kağıda efemera denir. Ben bu koleksiyon üstüne yoğunlaştım. Son 10 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren azınlık firmalarının fatura, evrak ve kartvizitlerini topluyorum. Geçen hafta İstanbul’a gittiğimde çok tutarsız bir koleksiyonla karşılaştım. İstanbul’da 1850 yılından 1940 yılına dek faaliyet göstermiş tüm otel, restoran, sinema ve dükkanların bilinmez yönlerinin notları tutulmuş. Günü gününe not edilip saati bile yazıyor. Ömrümde birincil defa böyle bir koleksiyonla karşılaşıyorum. Bu koleksiyonun İstanbul’un bilinmeyen tarihine ışık tutacağını inanıyorum. Bu notlar İstanbul’da yaşamış bir gayri müslim yurttaş tarafından tutulmuş. Bu yurttaş şizofreni hastasıymış, böyle takıntıları varmış. Gazetelerde kayda değer gördüğü notları tek tek tutmuş. Ayrıca kendi şahit olduğu hadiseleri de not etmiş. İtinayla İstanbul’un günlük yaşantısı, alışverişi, dükkanları, otelleri, işyeri ve otel sahipleri, çalıştığı şefler, günlük menüsü, fiyatları, hangi dükkan kimin, otellerde hangi organizasyonlar düzenlenmiş, bunlara kimler katılmış, hangi işletme ne zaman gevşemiş? Tümü yazıyor. Bu koleksiyonumu açık attırmayla satışa çıkartacağım” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: