Haber Şefi
Siyaset Bilimi Yüksek Lisans Programına YÖDAK’tan onay
Sosyal Medyada Paylaş
11 Ekim 2018
Ferhat Çapar

Siyaset Bilimi Yüksek Lisans Programına YÖDAK’tan onay

Bilimsel araştırmayı ve akademik çalışmaları kendisine öncelikli bir hedef olarak benimseyen Yakın Doğu Üniversitesinin bu maksat doğrultusunda alanda bilirkişi şahısların yetiştirilmesine katkı belirlemek amacı ile Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Siyaset Bilimi Yüksek Lisans Programının bütün altyapılar hazırlıklarını tamamlayarak YÖDAK tarafından onay aldığı belirtildi.

Prof. Dr. Mustafa Sağsan: “Programın açılması bir gereklilik olmuştur”

Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Sağsan, Siyaset Bilimi Yüksek Lisans Programının açılmasının bir ihtiyaç olduğunu açıklama etti.
Prof. Dr. Sağsan, “öğretim ve bilimsel araştırmanın üniversite eğitimi için ayrılmaz iki öğe olduğunu ve ikisinin birbirini tamamladığından yola çıkarak, lüzum öğretim sürecinin kalitesinin artırılması ve gerekse akademik araştırma sürecinin derinleştirilmesi bakımından Siyaset Bilimi Yüksek Lisans Programının açılması bir gereksinim olmuştur” dedi.

Prof. Dr. Şerife Eyüpoğlu: “Yetkin kadromuz bize ilham verdi”

İktisadi ve Yönetimle Ilgili Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerife Z. Eyüpoğlu da, Siyaset Bilimi Lisans Programının 10 yılı aşkın bir süredir fakülte bünyesinde eğitim verdiğine şive yaptı. Prof. Dr. Eyüpoğlu, Yüksek Lisans Programını yürütecek öğretim üyeleri ile siyaset bilimi alanındaki akademik kadronun çeşitliği bu programın açılması yönündeki çalışmalarına ilham verdiğini söyledi.

Doç. Dr. Nur Köprülü: “Siyaset Bilimi Alanında Bilimsel, Kuramsal ve Çok Boyutlu Araştırmalar Ortaya Koymayı Hedefliyoruz”

Siyaset Bilimi Birim Başkanı Doç. Dr. Nur Köprülü ise YÖDAK onayı alınan yüksek lisans programının esas amaçlarına sinyâl ederek programı lüzum üniversitedeki gerekse adadaki siyaset bilimi alanındaki eğitim ve uygulamaların daha ileri bir noktaya götürülmesine olanak karşılamak ve bu yönde bilimsel, kuramsal ve fazla boyutlu incelemeler ortaya kurmak amacı ile hayata geçirdiklerini ifade etti.

Siyaset Bilimi Yüksek Lisans Programı müfredatını siyaset bilimi alanındaki başlıca akıntı ve eleştirel esas kuramsal tartışmaları kapsam ve bölge çalışmalarını ön plana çıkaran bir altyapı ile hazırladıklarına vurgu yapan Doç. Dr. Köprülü, ilk önce siyaset kuramları, karşılaştırmalı siyaset, toplumsal hareketler, Kıbrıs, Avrupa ve Orta Doğu çalışmaları, demokrasi ve demokratikleşme teorileri, siyasal uzlaşı, milliyetçilik ve ırksa çatışma gibi siyaset bilim alanında akademik yayınları ve araştırmaları ile öğretim kadrosunun çeşitliğine ve niteliğine dikkat çekti.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU

%d blogcu bunu beğendi: