• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sisdağı Yaylası’nda oturan herkes İmar Barışı’na başvurdu

Sisdağı Yaylası’nda oturan herkes İmar Barışı’na başvurdu

Türkiye genelinde getirilen ‘İmar Barışı’ uygulamasından yararlanmak isteyen kaçak yapı sahipleri başvurularını sürdürüyor. Doğu Karadeniz’de başvuru formu yapanların sayısı 183 bini aştı.

Trabzon ile Giresun sınırındaki, çarpık yapılaşma nedeniyle az kalsın yer kalmayan ve doğal güzelliği değil olan Sisdağı Yaylası’nda da, 1070 kaçak yapının sahiplerinin tamamı, İmar Barışı uygulamasından faydalanmak için kullanım yaptı.

BOZULAN YAYLALAR İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’n Rize’deki Ayder Yaylası için “Ayder’i kirlettik, rezil ettik” çıkışı ile gündeme gelen Doğu Karadeniz yaylalarındaki firari yapılar için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da “Hiç kimse kusura bakmasın, kaçak yapılar yıkılacak” açıklaması yapmıştı.

Bu açıklamaların ardındaki Trabzon, Rize, Giresun ve Gümüşhane illerinin valilikleri yapı yoğunluğu büyüyen ve doğal güzellikleri bozulan yaylalar için harekete geçti.

Sisdağı Yaylası'nda oturan herkes İmar Barışı'na başvurdu

Birincil etapta Trabzon’da 1750, Giresun’da 1700, Rize’de 350, Gümüşhane’de ise 306 edinmek üzere toplam 4 bin 106 kaçak yapı için yıkım kararı alındı. Bölgede ilk yıkımlar Uzungöl Tabiat Parkı’nı da bünyesinde bulunduran Trabzon’un Çaykara ilçesinde gerçekleştirildi.

İlçede 6 yaylada tespit edilen 573’ü işlenmiş, 203’ü yapım aşamasında, 776 firari yapı için harekete geçen ekipler Çaykara ve Köprübaşı ilçeleri sınırlarında bulunan Barma Yaylası’nda birincil yıkımı gerçekleştirdi. Bölgede firari inşa sahiplerinin büyüyen tepkileri üzerine yıkımlara ara verildi.

SAYI 183 BİNİ BULDU

Türkiye genelinde getirilen İmar Barışı uygulaması, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaylalarda inşa edilen ve yıkım kararı alınan kaçak yapı sahiplerini harekete geçirdi. Doğu Karadeniz’de kaçak yapı sahipleri ‘Yapı Kayıt Belgesi’ edinmek için illerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine tatbik yaptı. Trabzon’da 110 bin, Rize’de 38 bin, Giresun’da 20 bin, Gümüşhane’de 13 bin ve Artvin’de 1400 dolayında almak üzere 183 bine yakın tatbik oldu.

Sisdağı Yaylası'nda oturan herkes İmar Barışı'na başvurdu

YER KALMAYAN YAYLADA HERKES BAŞVURDU

Trabzon ile Giresun sınırında yer alan ve iki ilin iki taraflı kullandığı 2 bin 182 metre rakımlı Sisdağı Yaylası da toplam 1070 kaçak yapı nedeniyle bölgede eğri yapılaşma yaşanan yaylalar aralarında yer alıyor.

Eğri yapılaşma sebebiyle hemen hemen yer kalmayan ve doğal güzelliği yok olan Sisdağı Yaylası’nda kaçak inşa sahiplerinin tamamı ‘İmar Barışı’ uygulamasından kullanmak için başvuru yaptı. Plato sakinleri yapı büyüklüğü ve kat sayısına tarafından ödeme yaptıkları Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden Inşa Tescil Belgesi almaya başladı.

‘İMAR AFFI KAFAMIZI RAHATLATI’

İmar Barışı için e-devlet üzerinden başvuru formu yaptığını anlatan Mete Civil, “Başvuruma tasdik geldi, evin fotoğrafını çekip metrekaresini ölçtüm. Devlet ona kadar bir bedel oluşturacak, biz de ona tarafından hareket edeceğiz. İmar affı bizi kafa olarak rahatlattı. En azından biri bir şey dediği süre arkamızda devlet var. Sistem üzerinden 80 metrekareye 1080 lira bir fiyat çıktı.” dedi.

Sisdağı Yaylası'nda oturan herkes İmar Barışı'na başvurdu

YENİ KAÇAK YAPILARA SIKI TAKIP

İmar Barışı ile Doğu Karadeniz Bölgesi’nde kaçak yapılara af getirileceği belirtilmiş uygulamayı fırsat haberdar olan bazı vatandaşların yaylalarda inşaatına başladığı betonarme kaçak yapılar da sıkı takibe alındı. Ekipler, yeni firari yapılarla ilgili tutanaklar tutarken valilikler de vatandaşları uyarıyor.

Uyarılarda, İmar Barışı uygulamasının 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsadığı belirtildi, bu tarihten sonra imar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen yapılar için 1 yıldan 5 yıla dek hapis cezası öngören hukuki operasyon başlatılacağı duyuruldu. Açıklamada, bu tarihten sonra yapılan veya yapımına devam edilen ruhsatsız yapılar için şüphesiz Inşa Tescil Belgesi’nin verilmeyeceği vurgulandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: