• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Şirket karları enflasyonu solladı!

Şirket karları enflasyonu solladı!

Kur ve faiz hareketliliğine rağmen 3. çeyrek bilanço döneminde şirketler karlılıklarını korudu. Milliyet’ten Zeynep Aktaş’ın bildirdiğine göre şirket kar oranları enflasyonun üzerine çıktı.

Borsada işlem gören şirketler, dokuz aylık solo mali sonuçlarını yatırımcıyla paylaştı. Kamuyu Yakma Platformu’nda (KAP) bulunan şirketlerin parasal tablolarından yılın üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarına baktığımızda kur ve faiz hareketlerine karşın karlılıkların korunduğunu görüyoruz. Ortaya meydana çıkan fotoğrafa bakıldığında sanayi, hizmet ve banka sektöründen 181 borsa şirketinin toplam kârının yılın birincil dokuz ayında bir önceki yılın benzer dönemine kadar yüzde 29 arttığı görülüyor. Son dört çeyrek olarak bakıldığında ise artış oranı yüzde yüzde 35,44’e çıkıyor. Yılın üçüncü çeyreği olarak değerlendirme yapıldığında ise çoğalma yüzde 30 oranında. Dokuz aylık dönemde Alıcı Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 24,52 olurken, daha fazla şirket girdilerini etkileyen Imalatçı Fiyat Endeksi (ÜFE) ise takvim yüzde 46,15 olarak gerçekleşti. Şirketlerin gelişen girdi maliyetlerine rağmen kârlılıklarını TÜFE’nin üstünde gerçekleştirdikleri uyarı çekiyor. öte taraftan ÜFE ve TÜFE ortalaması yüzde 35,43’e eşit gelmekte. Şirketlerin mali sonuçlarına bakıldığında kârlılıklarının takvim bazda tüketici ve imalatçı eşya fiyat ortalamasının üzerinde gerçekleştiği görülüyor.

 

 

Dipten güçlenme

Borsa İstanbul’da bir defa daha 88.000’li seviyeler test edildi ve BIST 100 Endeksi her tarafta yönünü yukarı çevirdi. Endeks, 94.123 seviyesinde ve açıklanan bilançolarla birlikte seçici hisse hareketleriyle yukarı yönü olan atağa geçti. Kısa vadede bu yükselişin güçlendiğini görebiliriz.

Cari pozitif sürebilir

Türkiye Istatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan Geçici Dış Ticaret Verilerine kadar; ihracat 2018 yılı eylül ayında, bir önceki yılının benzer dönemine göre yüzde 22,4 artarak 14 milyar 456 milyon dolar, ithalat yüzde 18,3 azalarak 16 milyar 326 milyon dolar olarak gerçekleşti. Eylül ayında dış ticaret açığı yüzde 77,1 azalarak 1 milyar 869 milyon dolara geriledi. Ağustos ayında başlayan dengelenmenin hızlanarak devam ettiği gözleniyor. Bu durum ekimde de cari pozitif verme olasılığına muhabere ediyor.

İndirim etkisi olumlu

Define ve Maliye Bakanı Patent Albayrak Aidat Kontrol Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yılsonuna dek altı başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerinin devreye alınacağını belirtti. ÖTV ve KDV indirimi haberleri ile bütçe disiplininin bozulacağı endişesiyle dolar/TL yükseldiyse de ABD ile ilgili olumlu gelişmeler her yerde satışları beraberinde getirdi. öte taraftan aidat indirimleri yılın son çeyreğinde büyümeye sınırlı da olsa olumlu yönde katkı maddesi sağlayacaktır. Aynı şekilde ödenti indirimlerinin yansımasıyla birlikte enflasyonu cüzi de olsa baskılaması söz konusu olabilecek.

İran ambargosundan muaf edinmek  piyasaları güçlendirir

ABD’nin İran’a 5 Kasım’da uygulamaya başlayacağı yaptırım kapsamında Türkiye’nin dokunulmazlık talebi kabul edildi. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’ye olumlu haberi verdi. Bir süre önce ABD’nin İran’a karşısında uygulayacağı yaptırımlar için muafiyet istek eden Türkiye’nin talebi olumlu karşılanırken kabul fark etti. Bakan Dönmez, Türkiye’nin sekiz muafiyet bölge ülkeden biri olduğunu söyledi. Muafiyet alan ülkeler arasında Japonya, Hindistan ve Güney Kore de bulunuyor. Türkiye’nin istisna listesinde yer alması, ABD ile ilişkilerde girilen olumlu seyrin devam ettiği şeklinde yorumlanabilir. Söz konusu durumun ayrıca kur keza de borsa üstünde olumlu etkileri olacaktır.


Kurda gerileme sürecek

Dolar/TL kuru haftayı 5,4325 seviyesinden tamamladı. Eylül ayından sonradan ekim ayını da gerileyerek tamamlayan dolar kuru kasımda da düşüşünü sürdürüyor. Dolar/TL’nin düşüş trendi önümüzdeki üç ay daha devam edebilir. Geçmiş veriler kurda zirve seviyelerden başlayan aylık düzeltmelerin en düşük 5 aylık süreye yayıldığını gösteriyor. Güçlü destekler 5,20 ve 4,80 seviyelerinde.

En yüksek kârı açıklayanlar

Bilançosu açıklanan 181 şirket içerisinden en yüksek kârı ifade eden şirketler arasına ağırlıklı olarak bankaların girdiğini görüyoruz. Birincil sekiz şirket arasında Garanti Bankası, Akbank, Ereğli Demir Çelik, Yapı ve Kredi Bankası, İskenderun Demir Çelik, Şişe Cam, QNB Finansbank ve Aselsan yer alıyor. Bilançolar yakından incelendiğinde 15 şirketin bir milyar TL’nin üzerinde kâr açıkladığı gözleniyor. Bu şirketlerin beş tanesine banka, iki her birine demir çelik, ikisi otomotiv sektöründe yer alıyor. Telekomünikasyon, ulaştırma, savunma, gayrimenkul yatırım ortaklığı ve sırça sektöründen de birer şirket listede yer aldı.

Bir milyar TL’nin üstünde kâr açıklayan borsa şirketleri içerisinde en yüksek kâr artışı sağlayan sektörlere bakıldığında ise demir çelik, öteki kimyasal ürünler, savunma ve ulaştırma sektörlerinin birincil sıralarda yer aldığını görmekteyiz. Yılın üçüncü çeyreğinde çelik fiyatlarının artması ve TL’nin dolar bazında değer kaybetmesi demir çelik şirketlerinin kârlılıklarına olumlu yansıdı.

Cayman’dan para girişi

Borsaya eylül-ekimde aidat cenneti olarak aşina Cayman Adalarından 10 yeni yatırımcı geldi. Cayman merkezli portföy büyüklüğü 1.2 milyar TL artarak 5.3 milyar TL oldu. ABD’den dört, Lüksemburg’dan da yedi yeni fon borsadan alım yaptı. bununla birlikte Amerika, Birleşik Krallık ve Lüksemburg fonlarının toplam portföy değeri bu dönemde 10 milyar 748 milyon TL azaldı.

Küçükler geldi büyükler gitti

Eylül-Ekim döneminde portföy değeri 50 bin TL ve altında olan 19 bin 753 yatırımcı Borsa İstanbul’a geldi. Portföy değeri 50 bin ile 1 milyar üstü olan yatırımcı dilimi ise satmak yaparak çıktı. Son iki ayda minik yatırımcılar fazla gerileyen fiyatları fırsat görüp değerleme yoluna giderken büyük portföy sahiplerinin ağırlıklı olarak satış yönlü işlemlerde bulundukları gözleniyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: