• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca: Sağlık Durumu Harcamalarında Kısıntıya Gidildiği İddialarının Aslı Yoktur

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca: Sağlık Durumu Harcamalarında Kısıntıya Gidildiği İddialarının Aslı Yoktur

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca tıbbi araç gereç açıklamasında bulundu.

Yapılan yazılı açıklamaya tarafından; “Bir Takım basın yayınlama organlarında tıbbi malzeme alınmaması sebebiyle hastanelerde ameliyatların durduğuna ve piyasada bir takım ilaçların bulunamadığına dair haberler yer almaktadır. Dövizdeki kur artışı nedeniyle sıhhat harcamalarında kısıntıya gidildiği veya idareler tarafından bu stil talimatlar verildiği iddialarının aslı yoktur.”

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca

“BÜTÜN DÜNYAYA ÖRNEK OLARAK GÖSTERİN SAĞLIK DÖNÜŞÜMÜNE İMZA ATILMIŞTIR”

“AK Parti hükümetleri olarak sağlıkta tasarruf olmaz düşüncesi ile vatandaşımızın en iyi seviyede afiyet hizmetine erişimi için eldeki imkanların tamamını seferber etmiş durumdayız. Vatandaşlarımızın ilaçlarını eczanelerden tedarik edebilmesi ile başlayan kolaylıklar zinciri, sağlık kurumlarımızın tamamının halkımızın kullanımına açılması ile devam etmiş, sağlık kurumlarımızın altyapısı ve kalitesi iyileştirilerek, sayısal imkanları geliştirilerek bütün dünyaya misal olarak gösterilen bir sıhhat dönüşümüne imza atılmıştır.”

“AKSAMAYA ŞIMARTMA GÖSTERMEMİZ OLASI DEĞİLDİR”

“Tasarruf gerekçesi ile sıhhat hizmetlerinde herhangi bir aksamaya haz göstermemiz muhtemel değildir. Oysa bu yaklaşım, israftan kaçınılmayacağı anlamına gelmemektedir. Mevcut hesaplı koşullar içerisinde, savurganlık kalemlerinin engellenmesi konusunda kurumlarımızın, öteki bütün millet kurumları gibi birtakım tedbirler almaya çalışması da gereklidir.”

“Aynı şekilde döviz kurundaki artma nedeniyle ithal edilen bir takım ilaçların piyasada bulunmadığına dair haberler de değişik mecralarda yayınlanmaktadır. Mevcut durumu istismar ederek hap ve tıbbi malzemeye erişimi engelleyecek her türlü girişim ve kamuoyunda erişimin engellendiği algısını oluşturacak faaliyetleri Bakanlığımız özenle peşine düşüp takip etmektedir. Bütün ilaçların piyasada bulunması konusunda saha ekiplerimiz daima olduğu gibi denetimlerine devam etmektedir.”

“HASTALARIMIZIN MAĞDURİYETİNE MÜSADE VERİLMEYECEKTİR”

“Çare alternatifi ya da eşdeğeri olmaması sebebiyle piyasada bulunması kritik önemde olan bir ürünün yalnızca fiyatı nedeniyle piyasada bulunmaz hale gelmesine katiyen müsaade etmemekteyiz. Ahali sağlığı için zorunlu olan bir ilacın bulunmaması halinde Bakanlığımız gerekli tedbirleri uygulamaya sokarak hastalarımızın mağduriyetine müsade vermeyecektir.”

“Afiyet Bakanlığı olarak ekonomik dalgalanmaların herhangi bir şekilde sağlık hizmetlerini, dolayısıyla vatandaşlarımızın sağlığını etkilememesi için zorunlu tedbirleri almış olduğumuz hususunda kamuoyunu bilgilendiririz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: