• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Sigortasız işçiye çifte tazminat

Sigortasız işçiye çifte tazminat

Türkiye Istatistik Bilimi Kurumu’nun (TÜİK) verilerine tarafından; her 100 çalışandan 32’si kayıtdışı. Bu gerçeğin işçiler açısından kayda değer negatif sonuçları var. İşçiler, sigortasız çalıştırıldıkları dönem boyunca sosyal emniyet haklarından ve devlet destekli sağlıktan mahrum kalıyor. Emeklilik için gereken prim ve gün yetersiz kalıyor. 

AİLESİNİ DE ETKİLİYOR 

Bu negatif tablo sadece sigortasız çalışan işçinin kendisini değil, eşi ve çocuklarını da etkiliyor. Onlarda sağlık durumu yargı sahipliğinden yoksun kalıyorlar. İşçiler bu şart karşısında çaresiz değil. Yasayla sağlanan haklar var. Yani sigortasız çalıştırılan işçiler bu haklarını aramalı. Bunun ilk yolu Sosyal Emniyet aKurumu’na (SGK) şikayet. 

İŞTEN ÇIKMADAN ŞİKAYET 

SGK’nın işçi şikayetlerine kadar operasyon yapabilmesi için ise işçilerin işten çıkmamış olmaları gerekiyor. İşten çıktıktan/çıkarıldıktan daha sonra yapılan şikayetlerin olumlu netice vermediği ifade ediliyor. Ama, işçinin elinde yazılı belge var ise işten çıktıktan sonra yapılan şikayetlerden de işçi lehine sonuçlar çıkabilir. 

SAPTAMA DAVASI HAKLARI 

SGK’ya ve öteki kurumlara şikayetlerden bir sonuç çıkmazsa çalışanın dava açma hakkı var. İşçiler sigortasız çalıştıkları sürelerini, işten ayrıldıktan sonradan 5 yıl içinde açacakları hizmet saptama davası ile de saptama ettirebilirler. Mahkemece saptama edilen ücretler ile çalışma gün sayıları SGK kadar dikkate alınır ve o işçinin sigortasına geriye dönük işlenir.

KAZANCI 3 KAT ARTAR

Çalıştığı işyerinde sigortasız olduğunu bahis ederek SGK’ya başvuran işçileri, işveren genelde çıkarıyor. Eğer işyerinde 30’un aşağı emekçi varsa, SGK’ya şikayeti sebebiyle kişi işten çıkarıldığında patron ‘kötü niyetli’ sayılacak ve ihbar tazminatının 3 katı tutarında ‘kötü amaç tazminatı’ ödeyecek. Eğer kişi 30 ve üzeri işçinin olduğu bir yerde çalışıyor ve sigortasız çalıştırıldığını SGK’ya bildirdi diye işten çıkarılıyor ise, ‘iş güvencesi kapsamında’ işe iade davasını kazandığında işveren işe iade etmez ise, o işçiye en düşük 4 en fazla 8 aylık ücreti tutarında ‘iş güvencesi tazminatı’ ödemek zorunda kalır. 

KIDEM HAKKI VAR

İşverenin işçisini hiç sigortaya bildirmemesi ve sigorta primlerini ödememesi ve sosyal haklardan mahrum bırakması işçiye haklı fesih imkanı veriyor. Düşük ücretten bildirim de haklı fesih nedeni. Tüm bu durumlarda iş sözleşmesini sona erdiren emekçi kıdem tazminatını alır. Işveren her çeşit sigortasız çalıştırma halinde o işçinin kıdem tazminatını da ödemek zorunda. Yargıtay’ın verdiği kararlar da bu yönde.

KAYNAK: GÜNEŞ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: