• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Sigortasız Çalıştırılanlar, SGK’ya Başvurarak Tazminatlarını Yasal Faiziyle Alabilir

Sigortasız Çalıştırılanlar, SGK’ya Başvurarak Tazminatlarını Yasal Faiziyle Alabilir

Türkiye Istatistik Bilimi Kurumu’nun (TÜİK) verilerine tarafından; her 100 çalışandan 32’si kayıtdışı. Bu gerçeğin işçiler açısından manâlı olumsuz sonuçları var. İşçiler, sigortasız çalıştırıldıkları dönem her tarafında sosyal emniyet haklarından ve devlet destekli sağlıktan mahrum kalıyor. Emeklilik için gereken prim ve gün eksik kalıyor.

AİLESİNİ DE ETKİLİYOR

Bu olumsuz tablo yalnızca sigortasız çalışan işçinin kendisini yok, eşi ve çocuklarını da etkiliyor. Onlarda sağlık hak sahipliğinden yoksun kalıyorlar. İşçiler bu durum karşı çaresiz yok. Yasayla sağlanan haklar var. Yani sigortasız çalıştırılan işçiler bu haklarını aramalı. Bunun birincil yolu Sosyal Emniyet aKurumu’na (SGK) şikayet.

İŞTEN ÇIKMADAN ŞİKAYET

SGK’nın emekçi şikayetlerine tarafından operasyon yapabilmesi için ise işçilerin işten çıkmamış olmaları gerekiyor. İşten çıktıktan/çıkarıldıktan sonra yapılan şikayetlerin olumlu netice vermediği açıklama ediliyor. Ancak, işçinin elinde yazılı evrak var ise işten çıktıktan sonra yapılan şikayetlerden de emekçi lehine sonuçlar çıkabilir.

TESPIT DAVASI HAKLARI

SGK’ya ve öteki kurumlara şikayetlerden bir sonuç çıkmazsa çalışanın dava açma hakkı var. İşçiler sigortasız çalıştıkları sürelerini, işten ayrıldıktan daha sonra 5 yıl içinde açacakları hizmet saptama davası ile de tespit ettirebilirler. Mahkemece tespit edilen ücretler ile çalışma gün sayıları SGK göre dikkate alınır ve o işçinin sigortasına geriye dönük işlenir.

KAZANCI 3 KAT ARTAR

Çalıştığı iş yerinde sigortasız olduğunu bahis ederek SGK’ya başvuran işçileri, patron genelde çıkarıyor. Eğer meslek yerinde 30’un altında emekçi varsa, SGK’ya şikayeti sebebiyle kişi işten çıkarıldığında işveren ‘kötü niyetli’ sayılacak ve ihbar tazminatının 3 katı tutarında ‘kötü amaç tazminatı’ ödeyecek. Eğer kişi 30 ve üzeri işçinin olduğu bir yerde çalışıyor ve sigortasız çalıştırıldığını SGK’ya bildirdi diye işten çıkarılıyor ise, ‘iş güvencesi kapsamında’ işe iade davasını kazandığında patron işe iade etmez ise, o işçiye en düşük 4 en fazla 8 aylık ücreti tutarında ‘meslek güvencesi tazminatı’ ödemek zorunda kalır.

KIDEM HAKKI VAR

İşverenin işçisini hiç sigortaya bildirmemesi ve sigorta primlerini ödememesi ve sosyal haklardan mahrum bırakması işçiye haklı fesih imkanı veriyor. Düşük ücretten bildirim de haklı fesih nedeni. Tüm bu durumlarda iş sözleşmesini sona erdiren işçi kıdem tazminatını alır. Işveren her çeşitlilik sigortasız çalıştırma halinde o işçinin kıdem tazminatını da ödemek zorunda. Yargıtay’ın verdiği kararlar da bu yönde.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: