• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sigara, Alkol ve Akaryakıtta ÖTV Artırılıyor

Sigara, Alkol ve Akaryakıtta ÖTV Artırılıyor

Hesaplı istikrarı ve rahatlık artışını hedefleyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk bütçesi Meclis’e sunuldu. Tasarıda, bir takım ürünlerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranının artırıldığı görüldü. Buna kadar ÖTV akaryakıtta yüzde 20,2 artarken, alkollü içkilerde yüzde 23,9 oranında, sigarada da yüzde 2,8 oranında artacak.

2018’E KADAR YÜZDE 26 ARTTI

Ekonomideki eşitleme sürecini destekleyen ve Yeni Ekonomi Programı’na ahenkli olan 2019 Bütçesi, etkin hizmet, kamuda tasarruf ve parasal disipline odaklandı. Gelecek yıl en büyük tahsis eğitim, sosyal güvenlik ve sağlığa ayrılırken yatırımlara 64,4 milyar lira kaynak ödev edilecek. Gelecek yılın bütçesi 2018’e tarafından yüzde 26’lık artışla 961 lira olarak belirlendi. Bütçe giderleri 960,09 milyar lira olarak belirlenirken, bütçe geliri de 880,4 milyar lira oldu.

ASLAN PAYI EĞİTİME

Sabah’ta bulunan habere tarafından, yeni dönemin ilk bütçesinin en kayda değer özelliği ise tasarruf. Toplam tasarruf miktarı 76 milyar lira olarak belirlendi. Bu kapsamda yatırımlardan 37 milyar lira, özendirme kalemlerinden 17 milyar lira, sosyal emniyet harcamalarından 10 milyar lira, mal ve hizmet alımlarından ise 5,2 milyar liralık tasarruf yapılacak.

Yeni Ekonomi Programı’ndaki hedeflerin gözetildiği 2019 Bütçesi, 23 Ekim’de komisyona sunulacak. 30 Ekim’den itibaren de bakanlık ve kurumların bütçesi ele alınacak. Aralık ayı itibarıyla da bütçenin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Bütçeden aslan payını 113,8 milyarla Ulusal Eğitim Bakanlığı aldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 103 milyar lirayla ikinci sırada yer aldı. Üçüncü sırada bulunan Afiyet Bakanlığı’na 48,3 milyar lira kaynak ayrılırken, Milli Savunma Bakanlığı’na ise ayrılan kaynak 46,4 milyar oldu.

BÜTÇE AÇIĞI YÜZDE 1,8

Teklife kadar 80,6 milyar ile bütçe açığının GSYH’ya oranının yüzde 1,8 olması öngörülüyor. Faiz dışı fazla GSYH’ya oran olarak yüzde 0,8 ile 36,7 milyar lira öngörülürken, ödenti gelirleri 756,5 milyar TL varsayım ediliyor. Teklifte ulus kaynak kullanımında tasarruf ve önlem hedefleri doğrultusunda hareket edileceğinin altı çizildi.

AKARYAKIT, ALKOL VE SİGARADA ÖTV ARTACAK

Birincil bütçeye enflasyonu frenleyecek adımlar damgasını vurdu. Enflasyon sepetinde faktör olan tütün mamullerinde ücret artışı en düşük düzeyde tutuldu. Yurt içi ürünlerden alınan KDV ise yüzde 19,2 artacak. Cep telefonundan alınan irtibat vergisi yüzde 16,3 oranında , gümrük vergileri ise yüzde 21,2 oranında artacak. İthal ürünlerden alınan KDV yüzde 24,7 oranında yükselecek. Akaryakıtta ÖTV yüzde 20,2 artacak. Harçlar yüzde 27,6 artarken, alkollü içkilerde ÖTV yüzde 23,9 oranında, sigarada yüzde 2,8 artacak.

Konut Satışları Eylül'de Düştü! İşte İllere Göre Konut Satış İstatistikleriEv Satışları Eylül’de Düştü! İşte İllere Göre Konut Satış İstatistikleri Bankaların Kredilerde Uygulayacağı İndirim Sonrası 500 Bin TL'lik Kredide 100 Bin TL Cepte KalacakBankaların Kredilerde Uygulayacağı İndirim Sonrası 500 Bin TL’lik Kredide 100 Bin TL Cepte Kalacak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: