• DOLAR
  5,2830
  % -0,39
 • EURO
  6,0001
  % -0,07
 • ALTIN
  227,6837
  % 1,05
 • BIST
  101.742
  % 0,01
SGK Vatandaşlara Karşılıksız Olarak Bir Çok Ödeme Yapıyor! İşte O Ödemeler

SGK Vatandaşlara Karşılıksız Olarak Bir Çok Ödeme Yapıyor! İşte O Ödemeler

Sosyal Emniyet Kurumu (SGK) bambaşka isimler altında vatandaşlara karşılıksız birçok ödeme yapıyor. Yardıma yoksul vatandaşlara destek etmeyi sürdüren SGK’nın bu yardımları çoğu kişi tarafından bilinmiyor.

İşte o ödemeler:

ÇEYİZ İÇİN 24 MAAŞ

Kamuoyunda çeyiz parası adında aşina evlenme yardımı, SGK’dan yapılan yardımlar aralarında. Nikah telaşına kapılan vatandaşların akıllarına gelmeyen bu ödemeler SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olan vatandaşların vefatı halinde bekar kız çocuklarına yetim aylığı bağlıyor. Kız çocukları evlenince de 24 ücret değin çeyiz parası alabiliyor. Babasız maaşı 1000 liraysa, 24 bin lira ödeniyor. Bunun için evlenirken SGK’ya tatbik saptamak yeterli.

RAPOR BÖLGE İŞÇİYE 40 LİRA

Sağlık Durumu sorunu sebebiyle rapor bölge ve işe gidemeyen işçilere her gün 40 lira meslek göremezlik ödeneği alma hakkı bulunuyor. Fakat rahatsızlık nedeniyle SGK’ya kimse tatbik yapıp da bu ödemelerini almıyor. Raporunuzla SGK’ya artan bir şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz.

CENAZE PARASI 595 LİRA

Kendisi için en düşük 360 gün malullük, ihtiyarlık ve vefat sigortası primi bildirilmiş ölen sigortalının yargı sahiplerine (birinci derece yakınlarına) cenaze ödeneği veriliyor. Bu para 2018 itibarıyla 595 lira olarak vatandaşlara veriliyor. Unutulan tahsis 5 yıl içinde tatbik yapılırsa alınabiliyor. SGK bu ödemeleri 3 yıldır yapmaya devam ediyor.

DOĞUM İZNİNE ÇIKANA

Doğum öncesi ve sonrası toplam kadınların 112 gün müsade yararlanma hakkı var. Sigortalı anneler, çalışmadıkları sürenin parasını SGK’dan alabiliyor. Asgari ücretli bir anneye ödenen para 5050 lira. Bu, maaşa tarafından 37 bin liraya dek çıkıyor. Bu ödemenin yatıp yatmadığını turkiye.gov.tr’den teftiş edilebilirsiniz.

EMZİRME ÖDENEĞİ

Sosyal Emniyet Kurumu, anneye, anne sigortalı değilse babaya her doğumda 149 lira ödeme yapıyor. Bunun için SGK il müdürlüğü veya sosyal emniyet merkezine 5 sene içinde başvurabilirsiniz.

HASTA YOL YARDIMI

Eğer bulunduğunuz ilde, mesela; Kars’taysanız tedavi için İstanbul’a gitmeniz gerekiyorsa ve sevkiniz yapıldıysa uçak masrafına kadar SGK ödeme yapmalıdır. Gidilen büyük kasaba, ülke ve hastaneye tarafından yolluk ödeneği değişim gösteriyor.

EMEKLİ OLMAYANA İADE

Bazı sigortalılar emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana dek ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle müracaat etmek yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: