• DOLAR
  5,3194
  % 0,02
 • EURO
  6,0377
  % -0,05
 • ALTIN
  227,6534
  % 0,56
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Senatoda Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisinde Demokratlar kazandı

Senatoda Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisinde Demokratlar kazandı

ABD halkı, Kongre seçimleri için dün sandık başına gitti. Kongrenin daha aşağı kanadı olan Temsilciler Meclisi’ndeki 435, Senato’daki 35 sandalye için oy kullandı. 

Devlete Ait olmayan sonuçlara kadar Halkçı Parti, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde etti. Senato’da ise Cumhuriyetçi Parti mevcut durumunu korudu.

Temsilciler Meclisinde, Demokratlar 219 sandalye, Cumhuriyetçiler 193 sandalye elde etti. Meclisin 23 koltuğuna oturacak isimler ise hemen şimdi belirlenmedi. Senatoda ise Cumhuriyetçiler 51 sandalyeye sahip olurken Demokratlar 45’te kaldı.

ABD Başkanı Trump değişken sonuçlara ilişkin “Kocaman bir başarı” ifadesini kullandı. Twitter hesabında “Heybetli bir galibiyet. Hepinize teşekkür ederim” yazdı.

ABD’de yapılan ara seçimlerde Halkçı Partinin 8 yıl daha sonra Kongrenin bir kanadında çoğunluğu yeniden alması, Cumhuriyetçilerin ise diğer kanatta çoğunluğunu pekiştirmesi her iki taraf için de kazanım anlamı taşıyor.

Uzmanlar, Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasında ayrılmış Kongre sebebiyle 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerine giden süreçte ABD Başkanı Donald Trump’ın işinin zorlaşacağı görüşünde birleşiyor. Demokratlar artık Cumhuriyetçi Partinin Kongredeki yasama gündemini bloke edebilecek. 

Trump’ın yeni dönemde önemli idare pozisyonlarına oluşturacağı atamalar da Temsilciler Meclisi engeline takılabilir. Ancak ABD’de Senato daha enerjik kanat olduğundan Trump’ın görece bir başarı kaydettiği içten. Trump senatoyu kaybetseydi “topal ördek” durumuna düşecekti.

ABD siyasetinde Kongre’ye muhalefetin hâkim olduğu durumlarda ABD Başkanı için “Topal Ördek” terimi kullanılıyor. Seçimlerde Turmp’ın bu duruma düşüp düşmeyeceği merak konusuydu. Senato’yu elinde tutan Trump bu Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğu kaybetmiş olsa da seçim sonuçlarından memnun görünüyor.

ulusal.com.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: