• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Selçuk: Eğitim bir grup hizip ya da parti ödevi değil

Selçuk: Eğitim bir grup hizip ya da parti ödevi değil

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı bir televizyon programında eğitim hayatında annesinin yerinin kayda değer olduğunu açıklama ederek 2 sene önce ölüm eden annesini hala yanına hissettiğini söyledi.

“EĞİTİMİMDE ANNEMİN ROLÜ FAZLA MANÂLI”

Psikoloji alanındaki çalışmalarında, annelerin davranışlarıyla ilgili de çalıştığını dile getiren Selçuk, “Annemin eğitim hayatımla ilgisi çok önemli. Onun sayesinde okudum, diyebilirim. Doğduğum köyde ilkokul birinci sınıfa 5 yaş 2 aylıkken başladım. Ailem Ankara’ya göçmüştü, ben de babaannemin yanında köyde kaldım. Toplam 17 gün gitmişim okula gerisinde de kaçmışım” diye konuştu.

TAŞIMALI EĞİTİM MESELESİ

Köy okullarına karşısında hassasiyeti olduğunu dile getiren Selçuk, “Taşımalı eğitimle ilgili meseleler beni çok rahatsız ediyor. Aslında bir önlem almamız lazım. Köy okullarının gerçekte bir yaşam sahnesi olduğunu, çocuğun yaşamla irtibatının orada sahicileştiğini unutmamamız lazım. Öteki türlü çocuğun hayatını fazla yapaylaştırıyoruz ve eğitimi yalnızca öğretim prosesi gibi algılattırıyoruz. Bu fazla dürüst bir şey yok” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM ÖNEMLI DEĞIL, KIYMETLI”

Bakan Ziya Selçuk, “Eğitimin manâlı olması ifadesi beni rahatsız ediyor çünkü eğitim manâlı değil, değerli. Çünkü layık dediğimiz şey, bir medeniyetin enerjisidir. Ağırlık dediğimiz şey daha faydacı bir şeydir daha önemsiz olabilir. Ama değerinde atfedilen zeminiyle kutsal bile olabilir, olmayabilir de. Bu anlamda ben gelecekle ilgili çok kaygılanıyorum. Şundan dolayı; bu kadar birikimi, tarihsel donanımı varken, bugünkü enerjimiz varken fazla daha iyisini yapabiliriz” ifadelerini kullandı.

Selçuk: Eğitim bir grup hizip ya da parti ödevi değil

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: