• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Şaşılık tablet ve kitapla artmıyor

Şaşılık tablet ve kitapla artmıyor

Çocuklarda şaşılığın bütün nedeninin bilinmediğinin altını çizen uzmanlar, şaşılıkta tüm ailelerin derdinin manzara olduğunu fakat esas sorgulanması gerekenin çocuğun görme kapasitesi olması gerektiğini dile getiriyor. Şaşı çocukların toplumda yer bulgu problemi yaşayabileceğini anımsatan uzmanlar, dıştan bakıldığında problemli görülen şaşı çocukların genellikle akıl seviyesinin yüksek olduğunu ifade ediyor.

Şaşılık tablet ve kitapla artmıyor

TEMBEL GÖZ BÜYÜYEBİLİR

Şaşılıkta en kayda değer unsurun çocuğun görmesini korumak olduğunu bildiren uzmanlar, gözlerinde bu sorunu yaşayan bir çocuk ve bir yetişkinin karşılaştırmasını şu şekilde yapıyor:

“Şaşılıkta bir göz içe kayıyor, öteki göz karşıya bakıyor. Yetişkinde bu olduğu süre çift görmeye başlar. Beyin bunu denetim edemez. Çocuklarda ise beyin önce karışıklık yaşar. Sonradan bir gözü baskılamaya başlar. Baskılanan gözün görmesi azalır. İki göz doğumdan itibaren yarışıyor. İki göz beyindeki bölgeleri paylaşmaya başlıyor. Bu dönemde bir göz baskılanırsa, geçici olarak görmezse, beyinden yeterli görme merkezi alamaz. Buna göz tembelliği deniliyor. Çocuk tedavisiz bırakılırsa, atil göz büyüdüğü zaman diğer göz gibi asla olamaz. Bunun tedavisi ise büyüme çağında bu çocukların kayan gözlerinin yani baskılanan gözlerinin artı ayrımcılıkla çalışmasını temin etmek. Bu da kapama tedavisiyle oluyor.”

Şaşılık tablet ve kitapla artmıyor

ERKEN ÇARE KAYDA DEĞER

Çare sürecinde başlıca hedefin görmenin sürükleyici gelişmesi olduğunu kaydeden uzmanlar, erken tedavinin manâlı olduğunu vurguluyor. Uzmanlara kadar 10 yaşına değin beyin görmeyi öğrenirken, daha sonra beyin sabitleşiyor ve bu dönemde çocuğun görmesini artırmak gerekiyor.

Şaşılık tablet ve kitapla artmıyor

ŞAŞILIK 2 YAŞ CİVARINDA ÇIKIYOR

ÖTE YANDAN görme tedavisine ne değin erken başlanırsa tedaviden böylece verim alınıyor. Bebeklerde birincil üç aya değin gözler kayabiliyor. Üç aydan sonradan kayma görülüyorsa, hemencecik göz muayenesi yaptırmak gerekiyor. Çocukta ciddi bir kayma varsa, kapama ve gözlük tedavisine karşın iki gözün ortalanması gerekiyorsa 6 aylıkken ameliyat edilebiliyor. Şaşılık çocuklarda çoğunlukla 2 yaş civarında çıkıyor. Genel Olarak 4- 6 yaşına dek kapama tedavisi ve bu süreç sonunda da cerrahi tedavi planlanıyor.

Şaşılık tablet ve kitapla artmıyor

GÖZLÜK TEDAVİSİ BECERIKSIZ KALMASIN

Uzmanlar; bilgisayar, tablet ve kitabın şaşılığı artırmayacağını belirterek, “Sadece yakın odaklama esnasında gözler çok pozitif zoom yapacağı için çocuk hipermetropsa gözlüğün tam olarak düzgün verilmesi gerekir. Verilmemesi halinde yakın odaklama ile birlikte şaşılık artar. Fakat bu yakına bakmaktan yok, gözlük tedavisinin yeteriz olmasından kaynaklanır” diyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: