• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Sağlık Bakanlığı, Testisleri Çürük Doğan Çocuğa 1 Milyon TL Tazminat Ödeyecek

Sağlık Bakanlığı, Testisleri Çürük Doğan Çocuğa 1 Milyon TL Tazminat Ödeyecek

Elazığ’da takriben 2 sene önce testisleri şiş olarak dünyaya gelen çocuğa hekim, herhangi bir muayene yapmadan ‘su toplama’ teşhisi koydu. Ailenin başka bir hastaneye gitmesi sonucu testislerin çürüdüğü ortaya çıkması üzerine açılan davanın sonucunda Sağlık Durumu Bakanlığı yaklaşık 1 milyon liralık tazminat ödemeye hükümlü edildi.

“SU TOPLADI” DEYİP TABURCU ETTİLER

Durum, 25 Şubat 2016 yılında Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşandı. Burada dünyaya gelen Ali Pusat S.’nin yumurtalıklarının şiş olduğunu gören anne ve babası, durumu doktora bildirdi. Doktorun herhangi bir tetkik yapmadan şişen testislere su topladığı tanısını koymasının arkasından çocuk, ertesi gün taburcu edildi.

BAŞKA BİR HASTANEDE YUMURTALIĞIN ÇÜRÜDÜĞÜ SAPTANDI

Doğumdan 3 gün sonradan şişliğin artarak devam etmesi ve morarmaların da görülmesinin ardındaki aile bu sefer çocuğu Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne götürdü. Burada yapılan tetkiklerin arkasından Ali Pusat S.’nin bir yumurtalığının çürüdüğü tespit edilirken, öteki yumurtalığın kurtarılması için de ameliyat kararı verildi.

AİLE SAĞLIK BAKANLIĞI’NA TAZMİNAT DAVASI AÇTI

Yapılan ameliyatın sonunda mağdur çocuğun öteki testisinin de çürüdüğü ortaya çıkmasının üstüne aile durumu mahkemeye taşıdı. Diyarbakır’da görevli avukat Mehdi Özdemir ile irtibata geçen aile, hekim hakkında şikayetçi olup Sıhhat Bakanlığı’na fiziki manevi tazminat davası açtı.

SAĞLIK BAKANLIĞI 1 MİLYON TL TAZMİNAT ÖDEYECEK

Açılan davanın ardından mahkeme doktorun ihmalinin olması nedeni ile Sağlık Bakanlığı’nı maddesel manevi takriben 1 milyon liralık tazimat ödemeye hükümlü etti. Avukat, manevi tazminatın az olduğunu belirterek durumu İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı.

HEKIM GÖZ UCUYLA KARAR VERDİ

Konu ile ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda yer alan ailenin avukatı Mehdi Özdemir, müvekkilleri Ali Pusat S.’nin dünyaya geldiğini ve benzer gün içerisinde doktorlar kadar tetkik edildiğini söyledi. Çocuğun tetkik edilirken lüzum annesi gerek de babası tarafından testislerinde şişkinlik ve morarma olduğuna ilişkin şikayetlerin doktora açıklama edildiğini aktaran Özdemir, çoğu defa söylenmesine rağmen görevli doktor kadar hiçbir muayene yapılmaksızın yalnızca su toplanması olduğu söylendiğini dile getirdi. Av. Özdemir, “Doğumun gerçekleştiği tarihten bir gün sonra müvekkil taburcu ediliyor, akabinde 3 gün geçtikten daha sonra müvekkil anne ve babası kadar Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne götürülüyor. Muayene edildikten daha sonra testislerden birinin çürüdüğü tespit ediliyor, diğerinin de çürümeye yakın olduğuna dair tespit yapılıyor. Testislerden birini kurtarabilmek için müvekkil tok karna ameliyata alınıyor. Buna rağmen ameliyat esnasında testislerden diğerinin de çürüdüğü tespit ediliyor ve buna kadar operasyon yapılıyor” dedi.

Doktor kusurlu bulundu, Afiyet Bakanlığı 1 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi

Sonraki süreçte müvekkilin anne ve babası kadar kabahat duyurusunda bulunulduğunu aktaran Özdemir, şöyle devam etti:

“Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen tahkikat sırasında valilikten soruşturma izni alındı, dava açıldı ve mahkemece Adli Tıp Kurumu’na hata tespitine ilişkin talepte bulunuldu. Adli Tıp Kurumu’nda verilen kararda da aynı şu şekilde, görevli doktorun kusurlu olduğu tespit edildi, ultrason ve öteki tetkiklerin yapılmaksızın testislerde su toplandığına dair bir tespitin hatalı olduğu ve görevli doktorun ihmalinin ve kusurunun olduğu saptandi. Biz Elazığ 1. Idare Mahkemesi’ne görevli doktorun kusuru ve ihmali neticesinde müvekkilin testislerinin ikisinin de çürümesine sebebiyet verdiğinden ötürü dava açtık somut manevi, bu sırada görevli doktorun kusurunun tespiti ile birlikte tazminat davamızın kabulünü istedik. Bu sırada Sıhhat Bakanlığı’na keza görevli doktorun hakkında yönetimle ilgili bir soruşturma yürütülmesi için uygulama yaptık. Atanan görevli doktorlarca bu doktorun kusur ve ihmali saptandi ve görevli hekim disiplin cezası aldı. Mahkeme disiplin cezasını almış olmasını bahane göstererek herhangi bir şekilde kusur tespitine gitmedi, aracısız maluliyet tespitine gitti. Yüzde 28 müvekkil testislerinin çürümüş olması nedeni ile halihazırda malul olduğu tespit edildi. Sonrasında bu maluliyetin müvekkilin yaşamının ilk elden tespitine bağlı olarak somut tazminat hesabı yapıldı. 370 bin lira dolayında bir fiziki tazminatın müvekkile ödenmesi gerektiğine dair saptama yapıldı. Ardından mahkemeden biz 1 milyon 300 bin lira manevi tazminat istedik. 1 milyon lirasını sadece müvekkil açısından geri kalan 300 bin lirasını da anne, baba ve diğer kardeş açısından istedik. Mahkeme toplam 500 bin lira manevi tazminata hükmetti. Biz bu manevi tazminatın bilhassa müvekkil açısından testislerinin çürümüş olması nedeniyle cinsiyetinin bundan sonraki yaşantısında tespitinin kendisi açısından bir cinsel kimliğinin belirlenmesi noktasında yaşayacağı sıkıntıları gözeterek az olduğunu ve istek gibi karar verilmesi için İstinaf ettik.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: