• DOLAR
  5,3075
  % 0,54
 • EURO
  6,0078
  % 0,72
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Safranbolu’nun Mucize Bitkisi Safran Üreticisinin Yüzünü Güldürdü! Kilosu 30 Bin Liradan Satılıyor

Safranbolu’nun Mucize Bitkisi Safran Üreticisinin Yüzünü Güldürdü! Kilosu 30 Bin Liradan Satılıyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen, boya, yemek yemek, kozmetik, ilaç ve yiyecek sektörü gibi çoğu alanda kullanıldığı için “mucize bitki” olarak adlandırılan safranın, 15 gün erken çiçek açması üreticisinin yüzünün gülmesini sağladı.

BİR FAZLA HASTALIĞA ŞİFA OLUYOR

Ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen safranın ekimi Ağustos ortası ve Eylül ayının birincil haftasında yapılıyor. Hasadı Ekim ve Kasım aylarında gerçekleştirilen safranın çoğu hastalığa da şifa olduğu biliniyor.

KİLOGRAMI 30 BİN LİRADAN SATILIYOR

Dünyanın en pahalı baharatı olarak nitelendirilen safranın soğanı, ekildiği ilk yıldan itibaren 3 yıl ürün veriyor, sonra yavru vermesi nedeniyle topraktan sökülüyor. Birbirinden ayrılan soğanlar, tekrar toprakla buluşturuluyor. Bu sene 15 gün erken çiçek açan ve kilogramı 30 bin liradan satılan Safranbolu safranı, İran, İspanya, Hindistan, Yunanistan gibi bir takım ülkelerde üretilene kadar, sertlik, renk ve güzel koku bakımından farklılık gösteriyor.

“İKLİM HER GÜN ÜRÜN ALMAMIZI SAĞLIYOR”

Safranbolu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emre, safranın hasadının 15 Ekim ile 15 Kasım aralarında yapıldığını, bu sene iklimin sıcak olmasından dolayı 15 gün erken başladığını söyledi. Ürünün en yüksek veriminin olduğu günlerin yaşandığını ifade eden Emre, “Bizim sıradan şartlarda bu verimi bundan 15 gün sonra almamız gerekiyor. Ürün konusunda bir hareketlilik var. Önceden hava sıcaklığının bir gün düşük, öteki gün yüksek olması safran çiçeği de sıcaklığa tarafından açtığı için verimde bir azalma oluyordu. Son 15 günden beri stabil bir iklim var. Bu da her gün mahsul almamızı sağlıyor, sevindirici bir şart.” diye konuştu.

15-16 KİLOGRAM HASAT BEKLENİYOR

Safran bitkisinin ticari olarak 25 dekarlık alanda üretildiğini aktaran Emre, şöyle konuştu:

“İklimin güzel gitmesi dolayısıyla bu yıl takriben 15-16 kilogram safran hasadı bekliyoruz. Safran üretimini çoğaltmak için projeler yapıyoruz. Batı Karadeniz Yeniden Yapılanma Ajansı’nın desteklediği projemiz var. Safranı gündemde tutuyoruz, gündemde tutarken fiziki bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu maddi örneklerden en önemlisi de dünyada çok çalışılmış bir konu olmayan safranda makineleşmeye aşırılık verdik.”

Emre, üretimlerin istenilen seviyede olmadığını vurgulayarak, soğan temininde bir maliyet yüksekliği olduğunu da dile getirdi.

BİR DİKİLEN SOĞAN 8-10 TANE OLUYOR

Safran üreticisi İsmail Yılmaz da hasadın 15 gün evvelden başladığını ve iyi bir mahsul aldıklarını belirtti.

Havanın iyi olması durumunda kasım ayının ardına kadar mahsul alabileceklerini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Çiçeklenme döneminde fazla yağmuru sevmiyor, yağmur yağarsa çiçekler küsüyor. Erken başlaması da iyi oldu. Geçen yıla tarafından daha hoş, son yılımız bizim, söküm yılımız. Çiçeklerinde yavruladığı bir yıl, verim daha hoş. Ağustos ayının 10 ile 30’u arasında dikiyoruz soğanları. Soğanlar 3 yıl toprakta kalıyor. Üç yılın sonunda Ekim-Kasım ayında hasat yaptıktan sonradan Haziran ayı gibi soğanları söküyoruz. Bir diktiğimiz soğan 8-10 tane oluyor. Söktükten sonra başka yere dikiyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: