• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Rus saadet zincirinin Türkiye kolu yöneticileri hakkında rekor ceza istemi

Rus saadet zincirinin Türkiye kolu yöneticileri hakkında rekor ceza istemi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı göre, Rusya’da titan saadet zinciri olarak etkinlik belirten “MMM”nin Türkiye yapılanması olan “Turkey-mmm.net”e karşın başlatılan soruşturma zarfında 7’si tutuklu 30 kişi hakkında dava açıldı.

İddianamede 30 şüpheliden 9’unun örgütün lideri olduğu, 21’inin de üyesi olduğu belirtildi. Katılımcıların bir miktar para ya da mal karşılığında ve diğer katılımcılar bulmaları koşuluyla internet üzerinden sisteme dahil olduğu belirtilmiş iddianamede, “Gerçekçi olmayan ya da gerçekleşmesi çok kuvvet olan kazanç beklentisine dayalı olarak tanımlanan ‘piramit’ satış sisteminin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile yasaklandığı bilgisine yer verildi.

Basit para kazanmayı hedefliyorlar

Şüphelilerin kolay para kazandırması gayesiyle hiçbir ticari faaliyette girmeden, kolay para kazanma heveslisi vatandaşlardan para toplamak amacıyla bir araya geldikleri açıklanmış iddianamede, şüphelilerin önceleri güven devretmek maksadıyla bir arz kar payı dağıttıkları, bu suretle katılımcıları sisteme dahil ettikten daha sonra para yatıran kişilerin hesaplarına el koydukları bahis edildi.

24 sene önce Rusya’da resmileşmiş

“MMM” adlı sistemin Sergey Mavrodi tarafından 1994 yılında Rusya’da kurulduğu, kurulduktan daha sonra 6 ay içinde 20 milyon kişinin sisteme dahil olduğu ve yatırım tutarının da ülkenin cirosunun üçte biri değin büyüdüğü, 2011 yılında da internet üzerinden fazla sayıda ülkede katılımcıya ulaştığı kaydedilen iddianamede, sistemin çökmesi sonucu da Sergey Mavrodi hakkında hapis cezasının verildiği anlatıldı.

Örgüt lideri ‘Leyla’ kod adlı Elvira Egovora

Sistem içinde katılımcıların destek adı altında para transferi yaptıkları, sistem içinde para birimine “Mavro” adının verildiği belirtilen iddianamede, suç örgütünün liderinin “Leyla” kod adını kullanan Elvira Egevora’nın Rus uyruklu olduğu, gerçek kimliğini de diğer örgüt üyelerinin bilmediği kaydedilen iddianamede, Elvira Egovora’nın örgüt üyeleri ile fiziksel ortamda bir araya gelmediği belirtildi.

9 kişiye 486’şar sene istendi

Örgütün Türkiye yöneticisinin Yiğit Çilingir olduğu savunulan iddianamede, Uğur Süre, Bekir Aydınlatılmış, Sinasi Aslan, Sinan Kızılaslan, Derşah Nar, Bilal Çığtay ve Halil İbrahim Küçük’ün örgüt yöneticileri oldukları, kalan 21 şüphelinin de örgüt üyesi oldukları belirli iddianamede, örgüt yöneticilerinin örgüt lideri Elvira Egorova ile irtibatlı kişiler oldukları kaydedildi.

İddianamede, örgüt yöneticileri için, “Suç dağlamak nedeniyle örgüt düzenlemek” ve “Bilişim sistemlerini kullanarak üçkâğıt” suçundan 146’şar yıldan 486’şar yıla, 21 şüphelinin de, “Kabahat dağlamak amacıyla kurulan örgüte abone olmak” suçundan 1’er yıldan 3’er yıla dek hapis cezası isteniyor. İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu Ağır Cinayet Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek mahkeme günü verdi.

öne meydana çıkan haberler

“Cengiz uzayda bile oynar”

Dünyanın en tehlikeli işi

Instagram’ın karanlık yüzünü anlattı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: