• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Reklam İçin İzinsiz Arama Yapanlara, Mesaj ve E-posta Gönderenlere 1 Milyon Liraya Kadar İdari Para Cezası Verilecek

Reklam İçin İzinsiz Arama Yapanlara, Mesaj ve E-posta Gönderenlere 1 Milyon Liraya Kadar İdari Para Cezası Verilecek

Bireysel Verileri Koruma Kurulu, izinsiz olarak reklam içerikli arama yapılması, mesaj ve elektronik posta gönderilmesinde 15 bin liradan 1 milyon liraya kadar yönetimle ilgili para cezası verilmesine karşın karar aldı.

Kişisel Verileri Koruma Kurumuna, reklam içerikli, elektronik postalar ve cep telefonlarına iletilen mesajlara ilişkin fazla sayıda ihbar ve şikayet yapıldı. Bunun üzerine tahlil başlatan Kişisel Verileri Koruma Kurulu, izinsiz reklam içerikli mesaj gönderenler hakkında kanundan kaynaklı hakkını kullanarak, yaptırım uygulanmasına hükmetti.

Kurul, “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” zarfında, şahısların rızalarını almadan reklam içerikli arama yapanların, SMS gönderenlerin, elektronik posta yönlendirenlerin bu faaliyetlerini anında durdurmalarına karşın “ilke kararı” aldı.

CEZANIN ÜST LİMİTİ 1 MİLYON LİRA

“Ilke kararı” zarfında, reklam içerikli mesaj gönderimine ve çağrılara son vermeyenlere ilişkin olarak Kanun hükümleri çerçevesinde zorunlu idari işlemler başlatılacak. Buna tarafından de izinsiz olarak reklam içerikli SMS, elektronik posta gönderenlere, arama yapanlara 15 bin liradan 1 milyon liraya değin yönetimsel para cezası verilecek.

öte yandan, reklam bildirimlerinin yönlendirildiği telefon numarası ve elektronik posta adreslerinin hukuka tutarsız elde edilmesi halinde, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ilgili hükümleri çerçevesinde gerekli hukuki işlemlerin başlatılması amacıyla Cumhuriyet Başsavcılıklarına kabahat duyurusunda bulunulacak.

Karar, önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: