• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Rahip Brunson’a tahliye

Rahip Brunson’a tahliye

Türkiye ve ABD arasında gerilime niçin olan ABD’li Rahip Andrew Craig Brunson, bugün 4. kez hakim karşısına çıktı. Aliağa Suç Oluşturan İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görülen mahkeme, savcının esas hakkında mütalaa vermesiyle karar davasına dönüştü. Davanın savcısı, davaya müdahil edinmek isteyen kişi ve STK’ların taleplerinin reddedilmesini isterken, tekrar davaya müdahil edinmek isteyen STK’ların Brunson hakkındaki tutuklama taleplerinin de reddini istedi. 

Sıcacık tanık Serhat’ın ek bilgi, belge ve ifade vermek istemesi de savcı kadar reddedilirken, esas hakkında mütalaasını veren savcı, soruşturmanın genişletilmesine de yer olmadığını söyledi. Duruşma heyeti, bakımlı tanıklar ‘Kama’, ‘Kılıç’ ve ‘Serhat’ kod adlı şahısların dinlenmesine yer olmadığına oy birliğiyle karar verdi.

Hıçkırarak ağladı 

Duruşma heyeti Brunson’a son sözlerini sorarken, heyecandan sesi titreyen ABD’li rahip, “Masum bir adamım. İsa’yı seviyorum, Türkiye’yi seviyorum. Beraatımı istek ediyorum” dedi. Duruşma heyetinin karar için verdiği arada Brunson’ın eşi ABD’li rahibin yanına artan bir şekilde sarıldı. Bu hareket karşısında duygularına dominant olamayan Brunson hıçkırarak ağlamaya başladı.

Takriben 30 dakikalık bir aranın peşinde kararını ifade eden duruşma heyeti, Brunson’a terör örgütü üyelerine yardım ve yataklık suçlarından takdiren 5 yıl hapis cezası verdi. Yapılan indirimlerle birlikte 3 yıl 1 ay 15 güne indirilen canice, Brunson’un hapiste ve gözaltında bulunduğu sürelere mahsup edildi. Brunson hakkında bulunan ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağını taşıyan denetimli serbestlik yasakları da ayrı olarak kaldırıldı. 

Bahşedilen kararın ardından gözyaşlarına egemen olamayan Brunson, büyük mutluluk yaşadı.  

Ali Gözeten – Hakan Gözalan – Nimet Ergün – Mihrap Düzöz – Sinan Yeniçeri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: