• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Psikolog Bülent Korkmaz: ‘Hedonizm tehlikesine dikkat’

Psikolog Bülent Korkmaz: ‘Hedonizm tehlikesine dikkat’

Özel İbni Sina Hastanesi Bilirkişi Psikolog Bülent Korkmaz, hazcılık hastalığı konusunda yorumlama yaptı. Türkçe anlamı şımartma, hoşgörü olan hedonizmin gitgide artarak büyük bir risk haline dönüştüğünü gösteren Psikolog Bülent Korkmaz, “Ülkemizde yükselen bir trend haline gelen haz insanlık yaşamı için ciddi risk boyutlarındadır. Bu trendin tutsağı olan milyonlarca insan, yaşamında sadece yeme-içme, eğlence ve cinsel hazzı ön planda tutan, yalnızca fiziki tutku doyumuna ulaşmayı temel hayat prensibi olarak görebilen bir kavrayış ve yaşayış biçimi içindedir. Bu durum da sosyal değil psikolojik ve güvenli olmayan bir koşul, tedavi edilmeli” dedi. 

“Gençler tehdit aşağıda” 

15 ila 40 yaş arasındakilerin korkutma altında olduğunu anlatan Uzman Psikolog Bülent Korkmaz “Şımartma akımına kapılan halk müziği, yaşamlarını tamamen tutku almaya karşın olarak planlamakta, eylemleri daima buna karşın olmaktadır. Buna ulaşacakları yolda da karşılaştıkları engelleri aşacak tüm ahlaki olmayan, hukuki olmayan davranış ve davranışları da gösteren dejenere olmuş bir insan topluluğundan laf ediyorum. Bu kişiler çoğunlukla mali açıdan o kadar sorunu olmayan, narsisist kişilik özellikleri bildiren; ben merkezci ve bencil yapıda, en çok ve bazen yalnızca kendini seven, başkalarını kendi çıkar ve arzuları için kullanan; çoğunlukla çocukluktan bu yanlamasına istekleri zahmetsizce ve fazlasıyla yerine getirilmiş ve hırs problemi olan, eleştiriye kapalı vb. özellikleri olan tiplerden oluşuyor” ifadelerini kullandı.

Psikolog Korkmaz, “Televizyon kanallarında bilhassa magazin programlarında, sıkça benzeşen ya da partner değiştiren, eşini veya sevgilisini aldatmayı az kalsın bir başarı gibi görebilen; bu anlamda cinsel sayı arkasında koşan, her tür popüler eğlence ve tatil mekanlarında sürekli irtifa gösteren, hatta yaklaşık olarak oralarda yaşamış, yeme-içme ve ziyafet gurmesi olmuş, yada bazı bu herif ünlülere özenerek onların hayat anlayışını benimseyip o yolda ilerleyen, yaşamda fiziksel hoşgörü dışarıya öyle fazla amacı olmayan, yada sadece sonuçta bu hazza ulaşmalarını kolaylaştıracak ara amaçları olabilen kişiler olarak bolca gözlemlemekteyiz. Hepimizin çevresinde olan bu tip millet ne eyvah ancak bir fazla çocuk ve gencimiz bu kişilere gıpta ile bakabiliyor ve bir gün böylece olmanın hayalini kuruyor” biçiminde konuştu.

“Sorun sosyal yok psikolojik” 

Sorunu sadece sosyal bir problem olmadığını ciddi olarak psikolojik bir problem olduğunu gösteren Psikolog Korkmaz “Bir psikolog olarak hedonizmin psikopatolojik (ruhsal bozukluk ve hastalıklarla ilgili) boyutuyla algılanmasının altını çizmek istiyorum. Çünkü hedonist yaşam tarzı süren kişiler gerçekten muhtemelen kendilerine ruhsal olarak acı veren bir şeyden kaçmaktadırlar. Bu egolarının çözemediği bir iç ruhsal çatışma, yaşamlarının erken dönemlerinde karşılaştıkları ve onarılamamış bir ruhsal travma, klinik boyutta bir bunalım, hayatını manalı hale getirecek dürüst hayat modellerinin sunulamaması (aile ve çevre), hatta bazen kısırlaşmış monoton bir yaşamın verdiği sıkıntı bile hedonist akıntı ve davranışın kaynağı olabilir” ifadelerini kullandı.

“Hedonizm psikolojik bozukluk, tedavi edilmeli” 

Hedonizminin bir psikolojik bozukluk olduğunu ve altta yatan nedenlere bakılarak tedavi edilmesi gerektiğini belirten Psikolog Korkmaz, “Bunu doğrulayan bir veri de şudur oysa hedonist yaşam biçimi süren kişilerin çoğu bu zevk halinin aralıksız olamamasından nedeniyle ağır bir depresyonla karşı karşıya kalmakta ve intihar etme eğilimi ve davranışını sıkça gösterebilmektedirler. veya bu müsamaha halinin sürekliliğini sağlayacağını (yada bir başka deyişle gerçek sorunlarından ve acıdan kaçmalarını kolaylaştıracağını) sandıkları alkol ve uyuşturucuya yönelmekte ve bu ayrıca ruhsal ve ayrıca maddi açıdan bazen geri dönüşü olamayan bir bataklığa girmelerine yol açmaktadır” diye konuştu.

Psikolog Korkmaz “İster sosyal, isterse psikolojik boyutuyla bir problem olarak görelim ayrım etmez; hedonizmi baştan sona dikkate alarak ve önemli bir tehlike olarak görüp; kendimizi, arkadaşlarımızı, çocuklarımızı, gençlerimizi bu tehlikeden korumanın yollarını araştırmaya başlamalıyız. Bu Nedenle insanı insan yapan değerleri korumaya, yüceltmeye ve değerlerimizi yitirmeden ve tabiki doğanın bize sunduğu fiziksel hazları da bir kenara itmeden (fakat onları en yüksek değer haline de getirmeden), ruhsal hazları da en az öyle önemseyerek denge içinde yaşamaya çalışmalıyız” diye konuştu.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: