• DOLAR
  5,2900
  % 0,12
 • EURO
  6,0040
  % 0,12
 • ALTIN
  228,4183
  % 0,19
 • BIST
  101.742
  % 0,01
Prof. Dr. Nihal Jayawickrama: Uluslararası bir belge haline gelmesini umut ediyoruz

Prof. Dr. Nihal Jayawickrama: Uluslararası bir belge haline gelmesini umut ediyoruz

Yargıtay’ın ev sahipliğinde düzenlenen, 30 ülkeden yüksek mahkeme başkanı ve uluslararası uzmanların katıldığı “4. Milletlerarası Yüksek Mahkemeler Zirvesi”ne katılan Prof. Dr. Nihal Jayawickrama, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

İstanbul Bildirgesi’ni değerlendiren Jayawickrama, yargıda saydamlık konusunun önemli olduğunu kaydetti.

Yargı sistemleri açısından en kayda değer unsur olan şeffaflığın Türk Yargıtayı’nın projeyi gerçekleştirene değin hiç çalışılmamış bir konu olduğunu vurgulayan Jayawickrama, şöyle devam etti:

“Şimdiye değin şeffaflığın tanımı hiç yapılmamıştı. Diğer milletlerarası belgelerde, bağımsızlıkla, yolsuzlukla mücadeleyle ilgili tanımlamalar varken bu konuda olmamıştı. Türkiye Yargıtayı bu projeyi gerçekleştirip bununla ilgili araştırmalar yapana kadar şeffaflıkla ilgili detaylı herhangi bir çalışma yoktu. Böylelikle şeffaflığın tanımı yapıldı. Bu Vesile Ile bu konunun ne dek geniş kapsamlı olduğu anlaşıldı.”

Jayawickrama, İstanbul Bildirgesi’nde 15 ilke yer aldığını ifade ederek, “Eğer bu ilkeler uygulanabilirse adaletin idaresi büyük ölçüde iyileşecek. Dünyanın her uygun bu ilkelerin uygulanabilmesini ve milletlerarası bir doküman haline gelmesini umut ediyoruz.” diye konuştu.

Hakimlerin atanması

ABD Devlet Mahkemeleri Ulusal Merkezi Başkan Yardımcısı Jeffrey Apperson, ABD’de Federal Hak mensubu olarak 35 yıl çalıştığını dile getirerek, aynı zamanda eyalet yargısı içinde de 8 senedir devir yaptığını söyledi.

Apperson, İstanbul Bildirgesi’ndeki “hakimlerin atanma prosedürü şeffaf olmalıdır” ve “Hak, hakimlerin ahlak dışı davranışlarına ilişkin şikayetlere şeffaf biçimde karşılık vermelidir” şeklindeki 13. ve 14. ilkelerin önemini vurguladı.

“Hakimlerin görevden alınması, haklarında disiplin tedbirleri uygulanması ya da atanmasıyla ilgili olarak her bir ülkenin bu ilkelerden öğreneceği şeyler olduğunu düşünüyorum.” diyen Apperson, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların bizim için rehber, yönlendirici ilkeler olduğuna inanıyorum. Benim görüşüme göre, özellikle hakimlerin seçilmesi sürecinin mümkün olduğunca siyasi süreçlerden uzakta, ayrı tutulması gerekiyor. Bilhassa de atanmasıyla ilgili olarak her bir ülkenin öğreneceği şeyler olduğunu düşünüyorum. Bizler de ABD olarak ‘Bu ilkeleri evimize götürebiliriz.’ dedim. Çünkü biz ABD olarak diğer ülkelere model olan anayasası yer alan bir ülkeyiz, özellikle de Latin Amerika ülkelerine model oluyoruz. Ancak buradaki ilkeler, gerçekte evrensel ilkeler ve her bir ülkenin tekrar tekrar kendisine bir kasıt olarak belirlemesi gereken, belirtilen gerçekleri temsilci ilkeler. ABD, tekrar tekrar aydınlatılmış bir ülke olmuştur ve bizim natürel ama dünya üzerindeki bütün ülkelerden daima öğreneceğimiz başarılı uygulamalar olacaktır. Umuyorum fakat bundan sonradan her ülke yargısını muhtemel olduğunca siyasetten farklı tutacaktır ki böylece halka eşit fırsatlar sağlayacak şekilde, nesnel bir şekilde adalete erişim imkanı verebilelim.”

Türkiye’deki elektronik tescil sisteminin mükemmel olduğunu ifade eden Apperson, kendisinin de ABD’de bu konuyla ilgili reform sürecinde çalışmalar yaptığını söyledi.

Türkiye’nin, İstanbul Bildirgesi’yle yargıda belirtilen hedefler belirleyerek, reform yapmak üzere olduğunu gösteren Apperson, “Bu hedefler . Bu tür reformlara geçişler birazcık zaman alır. Umuyoruz ancak siyasetçiler bundan daha sonra bu hedeflerin yerine getirilmesinde öncü rol alırlar, çalışmalara devam ederler.” ifadelerini kullandı.

Apperson, “Bu reformlar hükümetler için değil, halk müziği için en manâlı. Bunlar millet için, ırk için yapılan reformlar. Dolayısıyla gerçekten insanların adalete erişimini ve bununla beraber eşitliğini ülke liderlerinin ne değin çok önemsediğinin bir göstergesi.” görüşünü dile getirdi.

öne meydana çıkan haberler

Burak ve Emre’den Arda Turan açıklaması!

Whatsapp’taki risk Türkiye’ye sıçradı

Görünce elbiseleriyle suya girdiler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: