• DOLAR
  5,3121
  % 0,63
 • EURO
  6,0105
  % 0,77
 • ALTIN
  226,4565
  % 0,43
 • BIST
  101.729
  % -0,96
Prens Selman’ın Muhaliflerin Sesini Bastırmak İçin Cemal Kaşıkçı’yı Hedef Aldığı İddia Edildi

Prens Selman’ın Muhaliflerin Sesini Bastırmak İçin Cemal Kaşıkçı’yı Hedef Aldığı İddia Edildi

New York Times (NYT) gazetesinde yer alan “Suudilerin imaj yapıcıları: Bir trol ordusu ve Twitter’daki bir köstebek” başlıklı haberde Suudi yönetimi, ülke dışında yaşayan muhalif isimleri sosyal ağ mecralarından susturmak için operasyonlar yapmakla suçlandı.

KAHTANİ, PRENS SELMAN’IN EKİBİNDE ‘TROL USTASI’ OLARAK ADLANDIRILIYOR

Riyad’da Suudi Veliaht Prens bin Selman gözetiminde kurulduğu ve bin Selman’ın yardımcılarından Suud el-Kahtani’nin yönettiği iddia edilen sosyal medya ekibinde yüzlerce kişinin tahsis aldığı ileri sürüldü. El-Kahtani’nin, bin Selman’ın medya operasyonlarını yürüttüğü ve sosyal medya ekibi içinde “trol ustası” olarak adlandırıldığı ifade edildi.

CEMAL KAŞIKÇI EN KAYDA DEĞER HEDEFLERDEN BİRİSİYDİ

Haberini, söz konusu firmanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olan 7 kişiyle yaptığı görüşmelere dayandıran NYT, bu sosyal medya ekibinin hedef aldığı en önemli kişilerden birinin de konsoloslukta öldürülen Cemal Kaşıkçı olduğunu açıklama etti.

Haberde, Riyad’daki sosyal ağ ekibinin Twitter üzerinden yürüttüğü “operasyonlara”, 2013 yılında Twitter’a giren Ali el-Zebara adlı Suudi vatandaşının da takviye verdiği ileri sürüldü.

ZEBARA, KARŞI TARAF İSİMLERLE İLGİLİ BİLGİLERİ SUUDİ İSTİHBARATINA AKTARDI

Ali el-Zebara’nın Twitter’da kısa süre içinde mühendis olarak yükseldiği, birçok hesapla ilgili kişisel bilgilere erişim hakkı kazandığı ve bu yolla Riyad’a karşı taraf bazı isimlerle ilgili bilgileri kendi ülkesinin istihbarat unsurlarına aktardığı bahis edildi.

ABD istihbaratının bu kişiyle ilgili şüphelerini Twitter’a iletmesinin arkasından firmanın el-Zebara’yı idari izne çıkardığı, hakkında soruşturma yürüttüğü ve net bir kanıt bulamamasına karşın 2015 yılının aralık ayında görevine son verdiği kaydedildi.

Ülkesine dönen el-Zebara’nın, hemencecik peşinde Suudi yönetimi için çalışmaya başladığı bilgisine de yer verildi.

TWİTTER, KAŞIKÇI OLAYIYLA İLGİLİ SUUDİ ARABİSTAN YANLISI HESAPLARI KAPATTI

Twitter, kısa süre önce Kaşıkçı konusunda Suudi Arabistan yanlısı mesajlar yaydığını tespit ettiği fazla sayıda “bot” hesabı kapattığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ekim’de İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten daha sonra haber alınamayan Kaşıkçı’nın “konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü” açıklamıştı.

Suudi Arabistan devlete ait haber ajansı SPA’da bulunan haberde, Suudi Arabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğuna geldiği sırada burada yer alan “diğer Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı’nın hayatını kaybettiği” iddia edilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: