• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Piyasalar 2 aya canlanır

Piyasalar 2 aya canlanır

Yeni Ekonomi Programı (YEP), Enflasyonla Topyekün Uğraş Planı başta edinmek üzere Hükümetin ekonomiyi kuvvetlendirme adımları sanayicinin güvenini artırdı. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir kur sorununun 6 aydan kısa sürede çözüleceğini belirterek, “Bu coğrafyada Türkiye kimin yanına olursa onun kefesi ağır basıyor. Bunu AB bilhassa Almanya çok iyi biliyor. O nedenle kur krizinin 6 ay süreceğini zannetmiyorum. 2-3 ay içinde piyasaların çalışır ayla geleceğini hissediyorum. Ülkemizin geleceği aydınlık yeter ancak o güne kadar dayanalım. Azıcık dişimizi sıkmamız gerekli” dedi. ASO Başkanı Özdebir, Meslek Komiteleri Toplantısı sırasında düzenlenen oturumlarda soruları yanıtladı.

SİMİTÇİDE SON MODEL TELEFON

Türk Lirası’nın başkasının değerleriyle ölçüldüğünü kaydeden Özdebir, “Biz TL’ye gerçekte güveniyor muyuz? Bu benim ulusal param diye sahip çıkabiliyor muyuz? Biz her sene Boğaz köprüsü parasını cep telefonuna verecek değin zengin değiliz. Sokakta simit satanın elinde ısırılmış elma olan cep telefonu var. Bu şekilde dış tesir ve şoklardan kurtulamayız” diye konuştu.

CİDDİ TOPARLANMA VAR

“2013 sonrası ‘Yap-İşlet Devret’lerle ilgili finansmanın yurtdışından bulunması gerekirken böylece birçok kendi kaynaklarımızdan aktarılmak suretiyle yapıldı” diyen Özdebir, “Sanayicinin, reel sektörün kullanması gereken kaynaklar mecburi altyapılar projelerine kaydırıldı. Bu da parasal kuruluğa sebep oldu” şeklinde konuştu. Özdebir, YEP ile yeni tedbir ve tasarruflardan laf edildiğini belirterek, “Ciddi anlamda toparlanma sinyalleri var” dedi.

KDV ÖDEMESİ İÇİN DÜZENLEME YAPILACAK

Yurtdışından gelen parada ABD’li rahip Andrew Brunson’ın fazla önemli bir etken olmadığını gösteren Özdebir, “ABD hır çıkarmasına rağmen para geldi. Türkiye 2 milyar euro borçlandı” dedi. Devletin KDV alacakları dahil reel sektöre olan borçlarını ödemesi gerektiğini gösteren Özdebir, önümüzdeki günlerde bununla ilgili bir düzenleme yapılacağının bilgisini verdi.

KAYNAK: SABAHTAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: