• DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,4309
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Paraları Değer Kazanan Bulgarlar Edirne’deki Sosyete Pazarını İstila Etti

Paraları Değer Kazanan Bulgarlar Edirne’deki Sosyete Pazarını İstila Etti

Edirne’de, yaklaşık 15 yıldır her Cuma günü kurulan ve ırk aralarında ‘Sosyete pazarı’ olarak bilinen Kamu Pazarı esnafı, son aylarda döviz kurunda yaşanan dalgalanma sonrası Bulgar levasının Türk lirası karşı değer kazanması sebebiyle neredeyse Bulgar istilasına uğruyor. Pazar yönetimi, komşu ülke Bulgaristan’dan gelen müşterilerinin taleplerine ve yoğunluğuna cevap verebilmek için acayip ve pratik bir çözüm oluşturdu. Pazar esnafı Bulgarca temel kelimelerden oluşan ufak el alışveriş sözlüğü ile satmak yapmaya başladı.

“KOMŞUDAN GELEN MÜŞTERİLERLE ESNAF IRTIBAT SORUNU YAŞIYORDU”

Millet Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu, “Dövizin yükselmesi ile birlikte yaşanan turist akını, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen vatandaşlarla esnafımız arasında dil sorunu yaşanmaktaydı. Dil sorununu çözmek amacıyla küçük alışveriş sözlüğü tanzim ettik. Esnaflarımıza bunları dağıttık. Ayrıca esnafımız açısından ayrıca de turistler açısından bir rahat olarak bu sözlük broşürlerimizin dağıtımını yaptık” dedi.

“TARZANCA KONUŞMAKTANSA DAHA PRATİK BİR ÇÖZÜM OLDU”

Reisoğlu, kente gelen Bulgar ve Yunan turistlerle dil sorununun kendileri açısından da büyük bir problem olduğunu hatırlatarak, “Alışveriş yapabilecekleri jurnal pratik cümleler, kelimeler, sayılar, rakamlar, fiyatlar, bunlarla ilgili sorular gibi toplamda 250’ye yakın cümle ve kelimeyi bu broşürde topladık. Alışverişle ilgili yaşadıkları bütün sorunları ortadan kaldıracak diye de düşünüyoruz. Esnafımız da tanıdık olmayan müşterilerimiz de çok memnun oldular. Tabiri caizse önceden tarzanca konuşmaktansa daha pratik daha anlaşılabilir, bir dilde turistlerle bundan böyle anlaşabiliyorlar. Turistlerde bu durumdan hoşnut kaldılar” diye konuştu.

“TELEFONA, HESAP MAKİNESİNE SARILIYORDUK”

15 yıldır Kamu Pazarı’nda esnaflık yaptığını gösteren Murat Kılıç da “5-6 aydır buraya basmakalıp bir turist akını oldu. Dövizin yükselmesi sebebiyle tabi bizde durumdan memnunuz. Alışveriş sırasında ya telefona sarılıyorduk veya hesap makinesine sarılıyorduk. Bugün sabah itibariyle sözlüklerimiz dağıtıldı. Bizim açımızdan daha rahatlık oldu” dedi.

“BU SAYEDE TİCARETİN DAHA DA GELİŞECEĞİNE İNANIYORUM”

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan alışveriş için Edirne’ye geldiğini dile getiren Sofia Atyana da “El sözlüğü pratik bir çözüm olmuş. Bu sayede ticaretin daha da gelişeceğine inanıyorum. Bulgaristan ile Türkiye arasındaki fiyatları karşılaştırdığımızda arada fiilen büyük bir fark var. Bu da bizim burada alışveriş yapmamızı etkiliyor” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: