Özel Öğretime Teşvik Uygulaması kaldırılıyor

Özel Öğretime Teşvik Uygulaması kaldırılıyor

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Özel Öğretime Özendirme Uygulaması’nın kademeli olarak kaldırılacağını duyurdu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Ölçme, Seçme ve Yatırma Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ile üniversitelerin 2019 yılı bütçelerinin görüşmelerine başlandı.

YABANCI DİL İÇİN DİJİTAL ETRAF

Müfredat iyileştirilecek. Yabancı dil konusunda dijital etraf oluşturulacak. Müfredatlar, çocukların alaka, kabiliyet ve mizaçları doğrultusunda elastik, modüler ve uygulamalı olarak iyileştirilecek.

OKULLAR ARASINDAKİ EŞİTSİZLİK AZALIYOR

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullar arasındaki eşitsizliğin asgariye indirileceğini, sınav baskısının azaltılacağını söyledi.

Özel Öğretime Teşvik Uygulaması kaldırılıyor

TENEFFÜS SÜRESİ ARTIYOR

Gezici otobüs sınıfların devreye gireceğini kaydeden Selçuk, ilkokulda çocukların gelişimsel özellikleri dikkate alınarak tenefüs sürelerinin artırılacağını açıklama etti.

GEZİCİ OTOBÜSLER GELİYOR

Bakan Selçuk, “Şartları elverişsiz hanelerdeki çocukların erken çocukluk eğitiminde vasıta-gereç ihtiyacı karşılanacaktır. Toplum temelli olarak erken çocukluk hizmetlerinin yayılımı bağlamında merkezler, atölyeler ve gezici otobüs sınıflar devreye sokulacaktır” dedi.

Özel Öğretime Teşvik Uygulaması kaldırılıyor

EĞİTİM VE ÖĞRETİME YARDIM

2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ödeme miktarları Define ve Maliye Bakanlığı ile Bakanlığımızın müştereken belirlediği oranda artırılarak, eğitim ve öğretim kademesine tarafından yıllık 3.290 TL ile 4.610 TL aralarında değişen eğitim ve öğretim desteği ödenecektir.

MEKTEP ÖNCESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Ziya Selçuk, “Ayrıca 3 bin 596 özel anaokulu da öğrencilerimize hizmet vermektedir. Mektep öncesi eğitimin yaygınlaşması ve kurumsallaşması yönünde yapılan incelemeler ile 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla 5 yaş net okullaşma oranında bir önceki yıla tarafından yüzde 8,09’luk bir artma olmuş, bu sayede okullaşma oranı yüzde 66,88’e ulaşmıştır. 4-5 yaş grubunda ise net okullaşma oranı yüzde 50,42’dir” diye konuştu.

Özel Öğretime Teşvik Uygulaması kaldırılıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: