• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Özel öğretime ayrılan bütçe, resmi kurumlara harcanacak

Özel öğretime ayrılan bütçe, resmi kurumlara harcanacak

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda merkezi idare bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını cevapladı.

ÖĞRETMENLERİN TAMAMI, ÜNİVERSİTEDE EĞİTİME SOKULACAK

Ziya Selçuk, öğretmenin itibarını yükseltmeye gereksinim olduğunu belirterek “Bizim; liderliğe, öğretmenin itibarını yükseltmeye, okullarımızdaki öğretmen odalarındaki atmosferi iyileştirmeye ihtiyacımız var. Takriben 3 sene 4 ay vakit içinde öğretmenlerimizin tamamını üniversitelerimizin içinde eğitimden geçirme planımız var. Bunun bütçesini de çıkardık. Mutabakat sağladık” diye konuştu.

Özel öğretime ayrılan bütçe, resmi kurumlara harcanacak

“OKULLAR ARASINDAKİ OLANAK VE BAŞARI FARKLILIKLARI YÜKSEK”

Ziya Selçuk, Türkiye’de okullar arasındaki imkan ve galibiyet farklılıklarının yüksek olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Türkiye’nin özel öğretiminin kesin bir noktaya gelmesi konusunda desteklenmesi gerekiyordu. Kendimce bu desteklendi. Şu aşamada hükümet kararı olarak özel öğretime ayırdığımız bütçenin büyük ölçüde olanakları daha kısıtlı olan resmi kurumlarımıza aktarılması konusundaki yaklaşımın bu süreçte gereklilik olduğu düşünüldü. Türkiye’de okullar arasındaki imkan ve galibiyet farklılıkları yüksek. OECD, UNESCO, birçok kritere göre yüksektir. Bu farkı azaltmamız söz konusu olmadığı takdirde herkesin imkanı iyi olan okula doğru yönelme motivasyonu yükselecektir.”

Özel öğretime ayrılan bütçe, resmi kurumlara harcanacak

FATİH PROJESİNE HARCANAN PARA, 3,4 MİLYAR LİRA

Ziya Selçuk, Fatih Projesinin anımsatılması üzerine şöyle konuştu:

“Toplam harcadığımız para 3.4 milyar TL. Fatih Projesi koskocoman kısmı zeki tahtalara ve dijital altyapıya ayrılmıştır. Tabletin çok öncelikli olduğunu düşünmüyorum. İçeriğin önceden hazırlanması ile ilgili sorunlar oluştu. Sınıfların spesifik ihtiyaçlarına karşın çalışmaya hazırlanıyoruz.”

IDARECI ATAMALARINDA LİYAKAT OLACAK

Ziya Selçuk, yönetici atamalarına ilişkin bir soruyu ise şöyle yanıtladı:

“İlçe, il müdürleri ve şube müdürleri, mektep müdürleri için maddesel ölçülebilir belli suretle liyakat esaslı bir süreci harekete geçireceğiz. Sınav hazırlığımız var. Milletlerarası ‘know how’ var. Bunlarla ilgili iki aydır egzersiz yürütüyoruz. Tüm yöneticilerimize hangi seviyede, hangi akreditasyonu getireceğiz ve bunun değişmemesi içinde taahhütte bulunacağız. Akreditasyonu uygun olan yönetici veya adaylarımızın, onların okullarla ilgili ölçülebilir hedeflerle karşısında karşıya kalmasını sağlayacağız. Her bir mektep müdürünün hedeflerini soracağız.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: