• DOLAR
  5,2814
  % 0,08
 • EURO
  5,9676
  % -0,07
 • ALTIN
  224,3274
  % 0,64
 • BIST
  102.715
  % 0,57
Oturarak çalışmak ölüm riskini artırıyor

Oturarak çalışmak ölüm riskini artırıyor

Bilim adamları, masa başında oturarak çalışmanın bel ağrısı, adale dejenerasyonu ve yürek hastalıkları, şeker hastalığı ve sütun kanserine yol açabileceğini vurguladı. Araştırmanın sonuçları, “The Archives of Internal Medicine” dergisinde yayımlandı. ABD’de eski ABD Başkanı Thomas Jefferson’un ayakta alıştırma tarzı 3 asır sonradan ülkede yeniden benimsenmeye başladı. Ülkedeki bir afiyet enstitüsü, erişkin bir Amerikalının gününün sıradan 7,7 saatini uyuşuk geçirdiğini, masa başında çalışanların yüzde 70’inin günlerinin en az 5 saatinde oturarak meslek yaptığını açıkladı.

Oturarak çalışmak ölüm riskini artırıyor

YÜKSEK MASA STİLİ

Amerikan Osteopatik Derneği üyesi Rob Danoff, tüm gün masa başında oturanların, eve gidip kanepede uzanmaya devam ettiğini belirterek, bu durumun ölümcül sonuçlar doğurabileceğine dikkati çekti. ABD’deki birçok firmanın yaygınlaşmaya başlayan yüksek masaları, şirketlerinin bir kısmında kullanmaya başladıkları belirtiliyor.

Oturarak çalışmak ölüm riskini artırıyor

YALNIZCA DINLENMEK İÇİN OTURUYORLAR

Washington ‘da yüksek masaların üretimini yapan bir firma, müşterilerinin çoğunluğunu avukatlar, üniversite öğretim görevlileri ve afiyet uzmanlarının oluşturduğunu açıklama ederek, daha çok alıştırma yapabilmeleri için yürüyen bantlı seçeneklerin bile bulunduğunu vurguluyor. Firma keza müşterilerine aralıksız ayakta kalmamaları önerisinde de bulunarak, dinlenmek için bir süre oturulmasını, amacın aralıksız oturarak çalışma alışkanlığından vazgeçmek olduğunu açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
%d blogcu bunu beğendi: